7 najlepszych portfeli Bitcoin, których powinieneś używać do przechowywania BTC

Category: Możesz Uzyskać
17 lutego 2021

Jestem pewien, że już słyszałeś o Bitcoinie.

Jestem też pewien, że niektórzy z was mogą nawet posiadać trochę bitcoinów!

Ale gdzie trzymasz te bitcoiny?

Na giełdach Bitcoin, takich jak Binance, BitMEX lub hostowanych portfelach Bitcoin, takich jak Coinbase lub CEX ?

Jeśli to twoja odpowiedź, to narażasz własność swoich bitcoinów na poważne ryzyko!

Te usługi przechowują klucze prywatne Bitcoin w Twoim imieniu. Nie jest to bezpieczna praktyka, ponieważ klucz prywatny Bitcoin jest jedynym sposobem na odebranie bitcoinów.

Jeśli nie wiesz, rozważ przeczytanie tego przewodnika dotyczącego kluczy prywatnych i hackowania MtGox.

Więc teraz pytanie brzmi, gdzie powinieneś trzymać swoje bitcoiny?

W Coinsutrze nie piszemy o rzeczach, z których nie korzystaliśmy osobiście.

Ponadto uważam, że przy wyborze niezawodnego portfela Bitcoin należy zwrócić uwagę na następujące rzeczy, niezależnie od tego, czy jest to portfel programowy, czy sprzętowy:

 • Kontroluj klucze prywatne – portfel, w którym posiadasz i kontrolujesz swoje klucze.
 • Funkcje tworzenia kopii zapasowych i zabezpieczeń – Rozstaw klucze zapasowe i kody PIN. Społeczność deweloperów – aktywna społeczność programistów zajmująca się konserwacją. Łatwość obsługi – Elegancki interfejs użytkownika zapewnia szybki i łatwy w użyciu. Zgodność – zgodność z różnymi systemami operacyjnymi.Teraz, gdy wiesz, czego szukać w portfelu Bitcoin, sprawdźmy 5 najlepszych portfeli Bitcoin.

  Najlepsze portfele Bitcoin: (sprzęt, urządzenia mobilne i komputery stacjonarne)

  Ledger Nano X to portfel sprzętowy francuskiego start-upu. Jest to najnowocześniejszy i najbardziej funkcjonalny portfel Bitcoin, jaki możesz kupić w 2019 roku. Ten portfel sprzętowy współpracuje z komputerami stacjonarnymi i telefonami komórkowymi oraz posiada wbudowaną baterię.

  Z punktu widzenia bezpieczeństwa ma 2 chipy (1 to element zabezpieczający), dzięki czemu Twoje klucze prywatne nigdy nie zostaną ujawnione światu.

  Możesz przechowywać do 100+ kryptowalut, a używając Ledger Nano X, możesz używać go jako loginu do wielu giełd.

  Niektóre z obsługiwanych monet przez Ledger Nano X to:

  • Bitcoin
  • EthereumLitecoinRipple (XRP)Łańcuch Binance (BNB)DziarskośćCardona (ADA)EOS (EOS)USDTtronMonero (XMR)Wszystkie tokeny ERC 20USDCBAT (podstawowy token uwagi)To zdecydowanie najlepsza opcja, jaką masz. Portfel sprzętowy kosztuje 119 USD i oferuje bezpłatną wysyłkę.

   To wczesna wersja Ledger Nano X i jest jak napęd USB, który łączy się z dowolnym portem USB. Nie ma baterii i uruchamia się tylko po podłączeniu do komputera (lub urządzenia mobilnego).

   Ledger nie jest wyposażony w naklejkę zabezpieczającą przed manipulacją, ponieważ jej procedura kryptograficzna sprawdza integralność instrumentu po włączeniu.

   Jest również wyposażony w ekran OLED i dwa boczne przyciski do potwierdzania transakcji.

   Kiedy konfigurujesz Nano S jako nowe urządzenie, musisz ustawić swój kod PIN, aby zabezpieczyć swój portfel. Następnie zanotuj i zapisz swoją 24-wyrazową frazę odzyskiwania. Tej frazy odzyskiwania możesz użyć w dowolnym momencie, aby przywrócić swoje bitcoiny.

   Dzięki temu portfelowi Twoje klucze prywatne są przechowywane w trybie offline, więc nie musisz się martwić o bezpieczeństwo swoich monet.

   Nano S to także najtańszy wielowalutowy portfel sprzętowy (120 USD) .

   Portfel Ledger Nano S obsługuje następujące główne kryptowaluty:

   1. Bitcoin (BTC)
   2. Bitcoin Cash (BCC)Ethereum (ETH)Ethereum Classic (ETC)Litecoin (LTC)Dash (DASH)Dogecoin (DOGE)Zcash (ZEC)Ripple (XRP)Stratis (STRAT)Komodo (KMD)PoSWARKAUbiqExpanse (EXP)PIVXVertcoinViacoinStealthcoin (XST)NEO (działa z portfelem NEON i obsługuje również GAS)Bitcoin Gold i nie tylko…Jest to również portfel wielowalutowy, w którym możesz przechowywać / zarządzać ponad 700 monetami i tokenami ERC20 jednocześnie. Możesz zobaczyć listę wszystkich obsługiwanych kryptowalut tutaj.

    Uwaga: zawsze powinieneś używać portfela sprzętowego, gdy masz dużo bitcoinów lub altcoinów.

    Obejrzyj ten film na kanale YouTube Coinsutra, aby dowiedzieć się, jak skonfigurować swój Ledger Nano S.

    Atomic Wallet to wielowalutowy portfel bez opieki, który obsługuje ponad 300 monet i tokenów. Jest to pierwszy portfel kryptowalut ze zdecentralizowanymi międzyłańcuchowymi atomowymi swapami na pokładzie. Użytkownicy mogą wymieniać Bitcoin, Litecoin i QTUM bez pośredników. Zespół Atomic Wallet planuje również włączyć Ethereum do zamiany.

    Poza tym Atomic Wallet zapewnia wbudowaną usługę regularnej wymiany dla szeregu kryptowalut oraz opcję zakupu XRP, BTC, LTC i ETH za pomocą karty bankowej.

    Wszystkie te funkcje są dobrze wykonane w jednym przejrzystym i wszechstronnym interfejsie. Nie musisz weryfikować swojej tożsamości ani się rejestrować. Wystarczy pobrać portfel dla swojego systemu operacyjnego, zainstalować go i zacząć używać. Obecnie Atomic działa na wielu komputerowych systemach operacyjnych, takich jak Windows-64 bit, MacOS. Linux itp. I będzie również dostępny na urządzenia z systemem Android i iOS.

    Podobnie jak inne portfele niezabezpieczone, Atomic generuje mnemoniczne ziarno dla twojego portfela i koduje klucze prywatne w twoim urządzeniu. Jeśli masz zamiar przechowywać swoje krypto w Atomic, musisz je zapisać i przechowywać w bezpiecznym miejscu, ponieważ materiał siewny jest wyświetlany tylko raz i nie jest wysyłany pocztą e-mail.

    Portfel obsługuje import kluczy prywatnych, więc możesz przenieść swoje środki z dowolnego innego portfela do Atomic za pomocą kilku kliknięć.

    Co ciekawe, Atomic Wallet udostępnia swój interfejs dla niestandardowych tokenów, więc każdy może dodać swoje niestandardowe tokeny, importując inteligentny adres kontaktowy. To dość wygodna opcja, jeśli chodzi o kampanie ICO.

    Jeśli chodzi o to drugie, Atomic planuje wypuścić bazowy token ERC20 do końca 2018 roku, a teraz prowadzi program nagród, w którym każdy może uczestniczyć przed publiczną sprzedażą.

    Podsumowując, Atomic Wallet wydaje się być dość nietypowym projektem kryptowalutowym. W jednym miejscu możesz zarządzać 300+, wymieniać i kupować niektóre z nich, wypróbować innowacyjne Atomic Swapy, uzyskać dostęp do niestandardowych tokenów i uczestniczyć w bounty. A wszystkie te funkcje są wykonywane w sposób nieizolacyjny.

    Trezor, prezentowany przez SatoshiLabs, czeską firmę, jest pierwszym na świecie portfelem sprzętowym Bitcoin.

    To niewielkie urządzenie z ekranem OLED, które łączy się przez USB z komputerem osobistym lub telefonem. Jego podstawowym celem jest przechowywanie kluczy prywatnych w trybie offline i podpisywanie transakcji.

    Początkowa konfiguracja różni się nieco od Ledger Nano S.

    Trezor, gdy po raz pierwszy podłączasz go do komputera, wyświetla dziewięciocyfrowy kod PIN na ekranie OLED. Musisz wprowadzić ten sam kod PIN, klikając odpowiedni ekran komputera. Ten kod jest generowany losowo za każdym razem, gdy łączysz się z Trezorem i zapewnia, że ​​nawet zmodyfikowany komputer nie może uzyskać Twojego kodu PIN.

    Po wpisaniu kodu PIN zostaniesz poproszony o napisanie 24-słownego ziarna odzyskiwania. Ponownie, musisz zabezpieczyć swój klucz odzyskiwania, ponieważ jest to jedyny sposób, w jaki będziesz w stanie przywrócić swoje bitcoiny.

    Po tym, używanie go jest bardzo podobne do Nano S.

    Trezor obsługuje teraz wiele kryptowalut:

    • BTC – Bitcoin
    • ETH / ETC – Ethereum / Ethereum Classic NMC – Namecoin LTC – Litecoin DOGE – Dogecoin ZEC – Zcash DASH – Dash Aktualizacja: Trezor obsługuje teraz ponad 600 kryptowalut / tokenów, aby uzyskać więcej informacji, przeczytaj: Które kryptowaluty obsługuje portfel sprzętowy Trezor?

     Trezor może być używany z aplikacjami, takimi jak TREZOR Wallet, Mycelium i Multibit HD.

     Jest teraz dostępny dla systemu Windows (wersja 7 i wyższe), OS X (wersja 10.8 i wyższe) oraz Linux. Możesz go również używać na urządzeniach z Androidem.

     Jest dostępny w 3 kolorach – białym, szarym i czarnym – i kosztuje 110 USD.

    • Zobacz też: Portfele sprzętowe BitcoinExodus to darmowy portfel przeznaczony wyłącznie na komputery, stworzony przez JP Richardsona i Daniela Castagnoli w połowie 2015 roku.

     Jest to pierwszy na świecie portfel na komputery obsługujący wiele kryptowalut.

     Wystarczy spojrzeć na Exodus.io, aby stwierdzić, że firma wkłada wiele wysiłku w stworzenie dobrego doświadczenia użytkownika.

     Możesz bez obaw przechowywać swoje bitcoiny, ponieważ Exodus nie ma hostowanych serwerów ani dzienników. Obecnie obsługuje kryptowaluty, takie jak Bitcoin, Ethereum, Litecoin, Dogecoin, Dash, Golem i Augur.

     Do rozpoczęcia korzystania z Exodus nie jest wymagana rejestracja ani weryfikacja tożsamości. Ale z pewnością musisz wykonać kopię zapasową swojego klucza początkowego!

     Jeśli chcesz uzyskać dostęp i wydać swoje fundusze, musisz ustawić hasło.

     Podczas tworzenia kopii zapasowej klucza źródłowego prosi również o podanie identyfikatora e-mail w celu wysłania funkcji odzyskiwania linku jednym kliknięciem. Zawsze możesz użyć tego linku e-mail wraz z hasłem, aby przywrócić portfel Exodus.

     Jedną rzeczą do zapamiętania podczas korzystania z Exodus jest to, że możesz wykonać kopię zapasową klucza początkowego tylko wtedy, gdy masz saldo w portfelu.

     Lubię używać tego portfela, ponieważ wykres kołowy pośrodku pokazuje całe portfolio tokenów na pierwszy rzut oka. Interfejs użytkownika jest bardzo ładny.

     Exodus to pierwszy portfel na komputery stacjonarne, który ma wbudowany ShapeShift do wymiany kryptowalut.

     Jeśli potrzebujesz pomocy, możesz uzyskać osobiste wsparcie od założycieli za pośrednictwem poczty elektronicznej.

     Jest dostępny na komputery Mac, Linux i Windows.

     6. Zaufaj portfelowi

     Trust Wallet to wiodący na świecie portfel cyfrowy z wieloma aktywami, który przechowuje zarówno bitcoiny, jak i altcoiny.

     Obecnie obsługuje 13 kryptowalut i jest idealnym wyborem dla użytkowników korzystających z wielu kryptowalut.

     Dzięki aktywnemu zespołowi programistów działającemu błyskawicznie, jest również bardzo niezawodny. Altcoiny, takie jak Binance, Monero, Tether, Ripple i wiele innych, są na ich mapie rozwoju.

     Trust Wallet zapewnia bezproblemowy, bezproblemowy i łatwy w użyciu interfejs użytkownika. Aby zacząć korzystać z Trust Wallet, nie trzeba weryfikować adresu e-mail, wdrażać ani nazwy użytkownika / hasła.

     Jest to portfel HD z funkcją klucza zapasowego. Klucz początkowy pomaga w kontrolowaniu i przywracaniu zasobów kryptograficznych w przypadku uszkodzenia lub utraty urządzenia.

     Możesz eksportować swoje klucze prywatne i importować bitcoiny lub altcoiny z portfeli papierowych.

     Jest już dostępny na Androida i iOS.

     7. Guarda

     Guarda to jeden z moich ulubionych portfeli Bitcoin.

     Jest to portfel Bitcoin o ugruntowanej pozycji i otwartym źródle, z aktywną społecznością programistów, która zawsze wprowadza innowacje.

     Jest to bezproblemowe narzędzie do przechowywania bitcoinów, ponieważ nie wymaga weryfikacji poczty e-mail, wdrażania ani nazw użytkowników / haseł, aby rozpocząć.

     Jeśli jesteś nowy w Bitcoin, pokochasz bardzo łatwy w użyciu interfejs użytkownika Guarda.

     Co więcej, kontrolujesz swój prywatny klucz Bitcoin i zawsze możesz go zaimportować, kiedy zajdzie taka potrzeba.

     Guarda to portfel inny niż HD, który zapewnia zapasowy klucz źródłowy zawierający 12 słów, który należy gdzieś zapisać i zachować w bezpiecznym miejscu. W przypadku uszkodzenia lub utraty urządzenia, ten zapasowy klucz źródłowy umożliwi Ci odzyskanie bitcoinów.

     Guarda jest kompatybilna z portfelami Ledger Nano.

     Guarda jest dostępna na wszystkich platformach.

     Zawsze pamiętaj: jeśli stracisz te 12 słów, stracisz bitcoiny.

     Najlepsze sposoby przechowywania bitcoinów
     Nazwa portfela Rodzaje portfela Ocena
     Ledger Nano X Portfel sprzętowy 10/10
     Trezor Portfel sprzętowy 8,5 / 10
     Exodus Portfel na biurko 8/10
     Zaufaj portfelowi Portfel mobilny 8,5 / 10
     Portfel Guarda Portfel mobilny 9/10
     Ważne jest, aby przechowywać Bitcoin z dala od giełdy. Jeśli tego nie zrobisz, ryzykujesz utratę wszystkich monet w jednej chwili.

     Na szczęście masz do wyboru wiele opcji portfela online i offline.

     Zrozum, czym są portfele Bitcoin na przykładzie:

     Masz swój adres e-mail zależny od usługi, z której korzystasz, np. [Ochrona poczty elektronicznej]

     To jest adres publiczny (tzn. Każdy może go zobaczyć i możesz udostępnić go każdemu w celu odbierania e-maili). Masz oprogramowanie / usługę, taką jak Gmail lub Hotmail, za pośrednictwem której wysyłasz i odbierasz pocztę.

     Masz również hasło, aby zalogować się do usługi e-mail, aby wysyłać pocztę przy użyciu identyfikatorów e-mail innych osób (publicznych adresów innych osób). Ale twoje hasło jest poufne i prywatne do twojego własnego użytku, a ich hasło jest poufne i do ich własnego użytku.

     Oprogramowanie / usługa rozpoznaje zarówno adres publiczny ( [chroniony e-mailem]), jak i hasło (adres prywatny) aby pomyślnie Cię zalogować i wysyłać / odbierać / przechowywać wiadomości e-mail.

     Podobnie, do wysyłania / odbierania / przechowywania bitcoinów, potrzebujemy portfela w sieci Bitcoin, która jest niczym innym jak miejscem, w którym przechowuje się nasz adres publiczny (miejsce do odbioru bitcoinów) oraz adres prywatny (do wysyłania / wydawania bitcoinów).

     Krótko mówiąc, miejsce, w którym masz zarówno swój adres bitcoin do otrzymywania bitcoinów, jak i klucz prywatny do wysyłania / wydawania bitcoinów, nazywa się portfelem Bitcoin. W jeszcze bardziej uproszczony sposób portfel to cyfrowy plik, w którym przechowywane są Twoje bitcoiny.

     • Adres Bitcoin + klucz prywatny = portfel Bitcoin Jakie rodzaje portfeli Bitcoin są dostępne na rynku?

      Różne rodzaje portfeli Bitcoin:

      W świecie Bitcoin dostępnych jest wiele portfeli Bitcoin. Aby ułatwić Ci zrozumienie, sklasyfikowałem je na podstawie pewnych kryteriów, takich jak łączność online, ochrona i dostępność urządzeń.

      Sprzętowe portfele Bitcoin (znane również jako Cold Storage)Jest to najbezpieczniejszy i najbezpieczniejszy sposób przechowywania bitcoinów, ponieważ są one przechowywane w środowisku offline.

      W chwili pisania tego tekstu nie zgłoszono kradzieży ani utraty bitcoinów z portfela sprzętowego. Klucze prywatne i podpis cyfrowy potrzebne do wydawania bitcoinów są generowane za pośrednictwem tych portfeli.

      Wyjaśnię o prywatnych kluczach Bitcoin w nadchodzących artykułach…

      Portfele sprzętowe:

      Mobilne portfele BitcoinAplikacje portfeli bitcoin, które można zainstalować na telefonach komórkowych, nazywane są portfelami mobilnymi. Dla każdego mobilnego systemu operacyjnego, takiego jak iOS, Android, Windows i Blackberry, dostępne są kompatybilne portfele. Indyjska przestrzeń Bitcoin ma WazirX, jako wiodące platformy.

      Poniżej znajdują się różne portfele mobilne Bitcoin i kompatybilność z każdym mobilnym systemem operacyjnym. Preferuję TrustWallet na moim telefonie z Androidem. Zintegrowali wiele środków bezpieczeństwa i są całkiem bezpieczni. Jednocześnie istnieje o wiele więcej portfeli mobilnych, które możesz wybrać w oparciu o system operacyjny smartfona.

      Portfele Bitcoin na komputery stacjonarnePortfele stacjonarne to portfele Bitcoin, które można zainstalować na różnych komputerach stacjonarnych i zgodnie z potrzebami użytkownika są kompatybilne z systemami Windows, Mac i Linux.

      Poniżej znajdują się różne portfele stacjonarne Bitcoin kompatybilne ze wszystkimi systemami operacyjnymi.

     • Exodus
     • Jaxx Elektron Zbrojownia Copay Bitcoin Core Portfele internetowe Bitcoin (inaczej Hot / Online / Hosted Wallets)Portfele, które są w zasadzie usługami sieciowymi i są dostępne za pośrednictwem przeglądarek internetowych / internetowych, takich jak Google Chrome, Firefox i IE, nazywane są portfelami internetowymi Bitcoin.

      Klucze prywatne są przechowywane online w tego rodzaju portfelach. Są dostępne pod adresem internetowym, takim jak https://xyz.com.

      Nazywa się je również „portfelami hostowanymi, ponieważ przechowujesz swoje bitcoiny na serwerach agencji, którą wybrałeś jako portfel online.

      Portfele internetowe:

      Papierowe portfele bitcoin (inaczej portfel do przechowywania w chłodni)Portfele papierowe to kartka papieru z nadrukowanym adresem publicznym i prywatnym.

      Możesz użyć adresu publicznego do wysłania dowolnej ilości bitcoinów. Następnie możesz zapisać kawałek papieru, ponieważ zawiera również klucz prywatny, którego można użyć do przesyłania / wydawania bitcoinów lub zamiatania portfela papierowego Bitcoin całkowicie do innego portfela.

      Ponieważ klucze są w trybie offline, drukowane i zabezpieczane przez właściciela, nie ma zagrożenia elektronicznego uszkodzenia bitcoinów, chyba że wydrukowane klucze zostaną utracone.

      Portfele Bitcoin oparte na łączności

      Gorące portfele Bitcoin (online)

      Portfele, w których bitcoins są przechowywane online, które są podłączone do internetu 24/7 nazywa h ot portfele. Takie platformy i usługi Bitcoin, które mogą otrzymywać / wypłacać bitcoiny dla swoich użytkowników, są gorącymi portfelami. Są bardzo podobne do portfela, który masz w kieszeni.

      Podobnie jak kasjer w banku, który nie przechował pieniędzy zdeponowanych w banku, ale zostawił je na swoim biurku, Twoje bitcoiny są zawsze zagrożone, gdy są umieszczane online i połączone 24/7.

      Portfele Cold Bitcoin (offline)I musicie się domyślić, te bitcoiny przechowywane offline na dyskach twardych lub dyskach USB lub papierze, z dala od połączenia z Internetem, nazywane są zimnymi portfelami.

      Portfele Bitcoin oparte na przechowywaniu kluczy

      Portfele powiernicze (usługi innych firm)

      Kiedy powierzasz swoje bitcoiny do przechowywania przez jakąś agencję / giełdę w Twoim imieniu, oznacza to, że ufasz im i przechowujesz je z nimi na ich serwerach, dając im w ten sposób opiekę nad Twoimi bitcoinami.

      Portfele bez zabezpieczeniaKiedy nie powierzasz nikomu swoich bitcoinów i bierzesz odpowiedzialność za własne fundusze, samodzielnie zapisując klucze prywatne Bitcoin, takie portfele nazywane są portfelami nieprzechowalnymi.

      Którego portfela Bitcoin powinieneś użyć?

      To trudne pytanie.

      Rodzaj portfela, którego powinieneś używać, naprawdę zależy od poziomu Twojej aktywności i poziomu bezpieczeństwa, z jakim chcesz obsługiwać swoje bitcoiny.

      Zależy to również od tego, jak często korzystasz ze swoich środków i ile chcesz przechowywać w danym portfelu. Ponadto, czy bitcoiny, które posiadasz, służą do oszczędzania / inwestycji, czy do codziennych transakcji?

      Osobiście wolę portfele sprzętowe, takie jak Ledger Nano X, do przechowywania znacznej ilości bitcoinów ze względu na funkcje o wysokim poziomie bezpieczeństwa. Używam portfeli na komputery stacjonarne do przechowywania bitcoinów, których nie używam do codziennych transakcji. Dzięki temu w razie potrzeby mogę szybko podłączyć mój portfel na komputerze do sieci Bitcoin i przesyłać bitcoiny.

      Używam tylko portfeli internetowych lub portfela mobilnego do przechowywania niewielkich ilości bitcoinów, podobnie jak portfel w kieszeni do codziennych transakcji.

      Których portfeli wolisz używać? Czy użyłeś czegoś z tej listy? Dajcie nam znać w komentarzach poniżej!

      Podoba Ci się ten przewodnik po portfelach Bitcoin? Udostępnij to znajomym!

      Oto kilka starannie dobranych przewodników do przeczytania:

      Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o portfelach papierowych, przeczytaj ten artykuł.

      Mam nadzieję, że ten szczegółowy artykuł na temat różnych typów portfeli Bitcoin – w tym portfeli programowych, sprzętowych i stacjonarnych – pomoże ci dokonać właściwego wyboru.

      Daj mi znać, którego portfela bitcoin lub altcoin używasz w sekcji komentarzy poniżej.

      A jeśli uznasz ten post za przydatny, udostępnij go znajomym na Facebooku i Twitterze!

      Dalsze sugerowane czytania:

      Harsh Agrawal to eksperci od giełd kryptowalut i botów dla CoinSutra. Założył CoinSutra w 2016 roku i jest jednym z najbardziej cenionych profesjonalnych blogerów w branży w branży fintech.

      Wielokrotnie nagradzany bloger z ponad 10-letnią historią. Posiada doświadczenie w zakresie finansów i technologii oraz posiada kwalifikacje zawodowe w dziedzinie informatyki.

      Międzynarodowy mówca i autor, który kocha blockchain i świat kryptowalut.

      Po odkryciu zdecentralizowanych finansów i dzięki swojemu doświadczeniu w technologii informacyjnej, postawił sobie za misję pomaganie innym w nauce i rozpoczynaniu z tym przez CoinSutra.

      Dołącz do nas za pośrednictwem poczty elektronicznej i kanałów społecznościowych, aby otrzymywać najnowsze aktualizacje prosto do swojej skrzynki odbiorczej.