Bezpieczny sposób na anulowanie karty kredytowej

Bezpieczny sposób na anulowanie karty kredytowej
Category: Twoim Raporcie
16 października 2020

Jak anulować kartę kredytową bez wpisywania swojej zdolności kredytowej

 • FACEBOOK
 • ŚWIERGOT
 • LINKEDIN

Prawdopodobnie słyszałeś, że anulowanie konta karty kredytowej może spowodować uszkodzenie zdolności kredytowej. I chociaż prawdą jest, że zamknięcie karty kredytowej może wpłynąć na Twój wynik, nie zawsze tak jest.

Zazwyczaj najlepiej jest pozostawić otwarte konta karty kredytowej, nawet jeśli ich nie używasz. Istnieje jednak kilka ważnych powodów, dla których warto zamknąć konto. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, czym one są, a także dowiedzieć się, jak prawidłowo anulować kartę.

Kluczowe wnioski

 • Chociaż jest to sprzeczne z ogólnymi poradami kredytowymi, w pewnych okolicznościach zamknięcie konta karty kredytowej jest konieczne.
 • Kartę kredytową można anulować bez szkody dla zdolności kredytowej⁠ – najpierw spłacenie salda ma kluczowe znaczenie.
 • Zamknięcie karty kredytowej nie wpłynie na Twoją historię kredytową, która wpływa na Twój wynik.

Zrozumienie wpływu wskaźnika wykorzystania kredytu

Jest powód, dla którego eksperci kredytowi odradzają zamykanie niewykorzystanych kart kredytowych. „Anulowanie karty kredytowej może potencjalnie obniżyć Twój wynik, a nie go zwiększyć” – wyjaśnia Beverly Harzog, ekspert ds. Kart kredytowych i analityk finansów konsumenckich w US News & World Report.

Ten potencjalny spadek wyniku często występuje, ponieważ zamknięcie karty kredytowej może wpłynąć na współczynnik wykorzystania kredytu. Współczynnik mierzy, jaka część całkowitego dostępnego kredytu jest wykorzystywana, zgodnie z raportami kredytowymi. Im więcej dostępnego kredytu wykorzystasz (według raportów), tym gorszy będzie to wpływ na Twój wynik. Wcześniejsze 

Oto prosty przykład tego, jak zamknięcie karty kredytowej o saldzie 0 USD może przynieść odwrotny skutek:

 • Pierwsza karta kredytowa ma limit 1000 USD i saldo 1000 USD.
 • Karta kredytowa numer dwa ma limit 1000 USD i saldo 0 USD.
 • Twoje wykorzystanie kredytu na obu kartach łącznie wynosi 50%. (Suma sald 1000 USD + łączne limity 2000 USD = wykorzystanie 50%)
 • Zamknij kartę kredytową numer dwa, a wykorzystanie kredytu wzrośnie do 100%. (Całkowite saldo 1000 USD + całkowite limity 1000 USD = 100% wykorzystania)

Należy starać się co miesiąc spłacać w całości saldo karty kredytowej. Takie postępowanie nie tylko chroni Twoje wyniki kredytowe, ale może również zaoszczędzić sporo pieniędzy na odsetkach.

Pełna spłata salda jest szczególnie ważna przed zamknięciem konta karty kredytowej. Pod warunkiem, że wszystkie Twoje karty kredytowe pokazują w raportach kredytowych saldo 0 USD, możesz zamknąć kartę bez szkody dla swojej zdolności kredytowej. Wcześniejsze 

Im wyższy współczynnik wykorzystania, tym bardziej może to negatywnie wpłynąć na Twój wynik, dlatego często zaleca się, aby nie przekraczał 30%. Wcześniejsze 

Dobre powody, aby anulować kartę kredytową

Anulowanie karty kredytowej to zwykle zły pomysł. Niemniej jednak istnieją okoliczności, w których anulowanie karty może leżeć w Twoim najlepszym interesie. Oto trzy.

Separacja lub rozwód

Najlepiej zamknąć wspólne konta kart kredytowych podczas separacji lub rozwodu. Jako wspólny posiadacz karty będziesz odpowiedzialny za wszelkie przeszłe lub przyszłe obciążenia konta. Nierzadko zdarza się, że wściekły były na złość nakłada nadmierne opłaty na wspólną kartę.

Jeśli tak się stanie – lub nawet jeśli rutynowe wydatki na wspólnym koncie pojawią się po separacji – opłaty będą również należały do ​​Ciebie. Twoje orzeczenie rozwodowe może zawierać stwierdzenie, że za dług jest odpowiedzialny twój były małżonek, ale to nie zwalnia cię z zobowiązań w oczach pożyczkodawcy.

Wysokie opłaty roczne

Jeśli wystawca karty obciąża Cię wysoką roczną opłatą za konto, którego nie używasz, anulowanie może być uzasadnione. Najpierw jednak rozważ następujące kwestie.

Jeśli otrzymujesz świadczenia z konta, które przewyższają roczną opłatę, takie jak kredyty podróżne i dodatkowe korzyści, może to być warte poniesienia kosztów. Roczna opłata za kartę kredytową, której nie używasz lub z której nie korzystasz, to inna historia. Wcześniejsze 

Zanim zlikwidujesz konto, spróbuj zadzwonić do wystawcy karty i poprosić o zniesienie rocznej opłaty. Pamiętaj, aby wspomnieć, że rozważasz zamknięcie swojego konta. Zapytanie nie zaszkodzi i możesz być mile zaskoczony. Wcześniejsze 

Za dużo pokusy

Niektórzy ludzie uważają, że pokusa korzystania z kart kredytowych jest zbyt duża, by się jej oprzeć. I chociaż może to być ważny powód do zamknięcia karty dla niektórych, istnieją inne sposoby na ograniczenie nadmiernych wydatków bez poświęcania zdolności kredytowej.

Na przykład możesz wyjąć karty kredytowe z portfela i przechowywać je w bezpiecznym miejscu. Nie mając łatwo dostępnych kart, możesz łatwiej oprzeć się pokusie.

Po anulowaniu karty kredytowej nie będzie można ponownie otworzyć konta.

Lista kontrolna anulowania: 6 wskazówek

Powiedzmy, że decydujesz, że zamknięcie konta jest najlepszym krokiem. Oto sześć prostych wskazówek, które pomogą Ci poruszać się po tym procesie: 

 1. Wykorzystaj niewykorzystane nagrody na swoim koncie, zanim zadzwonisz, aby anulować.
 2. Najlepiej spłacić wszystkie rachunki karty kredytowej do 0 USD przed anulowaniem jakiejkolwiek karty. Przynajmniej zminimalizuj swoje saldo tak bardzo, jak to możliwe.
 3. Zadzwoń do wystawcy karty kredytowej, aby anulować i potwierdzić, że saldo na koncie wynosi 0 USD.
 4. Wyślij list polecony do wystawcy karty, aby anulować konto. Poproś w nim o wysłanie w zamian listu potwierdzającego saldo 0 USD i status zamkniętego konta.
 5. Sprawdź trzy raporty kredytowe 30 do 45 dni po anulowaniu, aby upewnić się, że konto zgłasza, że ​​zostało zamknięte przez posiadacza karty, a saldo wynosi 0 USD.
 6. Kwestionuj wszelkie nieprawidłowe informacje w raportach z trzema biurami informacji kredytowej.

Zamknięcie karty kredytowej nie wpłynie na historię kredytową

Być może słyszałeś, że zamknięcie karty kredytowej powoduje „utratę kredytu” ze względu na wiek konta. To głównie mit.

Ekspert kredytowy John Ulzheimer, dawniej FICO i Equifax, potwierdza, że ​​zamknięcie karty kredytowej nie spowoduje natychmiastowego usunięcia jej z raportów kredytowych. „Dopóki karta kredytowa pozostanie w Twoim raporcie, nadal będziesz otrzymywać informacje o wieku konta w obu modelach oceny kredytowej marki FICO i VantageScore. Jedynym sposobem na utratę wartości wieku karty jest usunięcie jej z raportów ”- dodaje Ulzheimer.

Zamknięte konto pozostanie w Twoich raportach przez okres do siedmiu lat (jeśli jest ujemny) lub około 10 lat (jeśli jest dodatni). Dopóki konto znajduje się w raportach, zostanie uwzględnione w średnim wieku kredytu. Wcześniejsze 

Procent używany przez FICO do uwzględnienia historii kredytowej jako części ogólnej oceny kredytowej. Historia płatności i kwoty zadłużenia, kategorie o największym wpływie z pięciu, stanowią odpowiednio 35% i 30%. Wcześniejsze 

Podsumowanie

Nie zamykaj konta karty kredytowej bez ważnego powodu. Posiadanie dużej liczby kart kredytowych niekoniecznie musi znacząco wpłynąć na twoją zdolność kredytową, jeśli obchodzisz się z nimi odpowiedzialnie. Jeśli jednak chcesz anulować kartę, postaraj się najpierw zmniejszyć saldo na karcie kredytowej (najlepiej do 0 USD), aby zminimalizować lub całkowicie uniknąć uszkodzenia wyniku kredytowego.