Co to jest Finansowanie zamówień?

17 lutego 2021

Wszyscy wiemy, że zamówienie zakupu lub w skrócie PO to formularz zamówienia, który jest wystawiany przez kupującego i przekazywany sprzedawcy, wyszczególniający ilość i cenę produktu lub usługi.

Gdy sprzedawca przyjmie zamówienie od kupującego, natychmiast staje się ono oficjalnym potwierdzeniem zamówienia i można je wykorzystać do pozyskania finansowania. Podobnie jak w przypadku niezapłaconych faktur, PO odgrywają ważną rolę w rozrachunkach z zobowiązaniami.

Są używane z wielu powodów, w tym z następujących:

 • Umożliwiają kupującym wyjaśnienie sprzedającym ich potrzeb. Określają jasne oczekiwania, aby obie strony mogły z nich korzystać, gdy zamówienia nie są dostarczane zgodnie z oczekiwaniami
 • Są to oficjalne dokumenty przychodzących lub oczekujących dostaw. Zamówienia zakupu pomagają firmom skuteczniej śledzić zamówienia i zarządzać nimiPo utworzeniu zamówienia kupujący mogą uwzględnić te koszty w budżecieW przypadku braku formalnej umowy są one prawnie wiążące, gdy zostanie zaakceptowane przez sprzedawcę.Jednak w następujących scenariuszach duże zamówienia mogą powodować problemy z przepływem gotówki lub stać się barierą w prowadzeniu działalności:

  • Realizacja zamówienia wymaga od firmy posiadania znacznych rezerw gotówki na sfinansowanie procesu produkcyjnego do czasu otrzymania zapłaty od klienta końcowego.
  • Klient końcowy może cieszyć się długimi terminami płatności za otrzymany produkt, zazwyczaj do 120 dni.Co to jest Finansowanie zamówień?

   PO Finance to popularne i skuteczne rozwiązanie finansowe dla firm, które potrzebują szybkiego i skutecznego zwiększenia przepływu gotówki, aby zapłacić za towary lub surowce potrzebne do realizacji dużego zamówienia klienta, gdzie klient końcowy może nalegać na kredyt i nie chce złożyć depozyt. Jednocześnie dostawca może zażądać zaliczki lub nawet pełnej zapłaty przed wysyłką.

   Firma może potrzebować kapitału obrotowego do realizacji zamówień od jednego lub kilku klientów. W konsekwencji odrzucenie zamówienia oznaczałoby utratę przychodów i uderzenie w relacje handlowe, a także utratę reputacji, dlatego aby uniknąć tego scenariusza, firma może zapewnić zastrzyk gotówki na sfinansowanie transakcji, zanim klient końcowy zapłaci.

   Dla firm z niektórych branż, takich jak produkcja, transport i logistyka oraz dystrybucja, finansowanie PO jest często odpowiednim rozwiązaniem dla biznesu. Jest to podobne do finansowania faktur, ponieważ daje firmom możliwość zwolnienia 100% wartości PO z potwierdzonych zamówień, dostarczając towary i usługi klientom przed wystawieniem faktury. Kwota otrzymanego finansowania PO będzie zależała od wielkości zamówienia oraz zdolności kredytowej firmy wystawiającej zlecenie.

   Korzyści z finansowania zamówień

   Od czasu kryzysu finansowego wiele MŚP ma trudności z dostępem do finansowania, aby złagodzić problemy z przepływami pieniężnymi i sfinansować plany rozwoju. Tradycyjni pożyczkodawcy odrzucili ponad połowę wniosków dla małych firm o pożyczki biznesowe w oparciu o rentowność i ryzyko, pozostawiając wiele przedsięwzięć z nieosiągalnymi ambicjami i planami rozwoju.

   Jedną z zalet finansowania PO jest to, że jest łatwo dostępny niż tradycyjne pożyczki biznesowe. Ponadto firma nie musi mieć silnej historii kredytowej, ponieważ fundator będzie się skupiał na zdolności kredytowej klienta, który utworzył zamówienie. W przeciwieństwie do tradycyjnych pożyczek biznesowych, finansowanie PO zależy od siły finansowej i zdolności kredytowej firmy, która złożyła zamówienie w firmie, a nie od samej firmy. To sprawia, że ​​jest to opłacalna opcja dla nowych firm i tych o niedoskonałych ratingach kredytowych.

   Jeśli chcesz dowiedzieć się, czy finansowanie zamówienia lub finansowanie PO jest opcją dla Twojej firmy, zadzwoń pod numer 08000 746 757 lub wyślij e-mail [chroniony adres e-mail], aby uzyskać bezpłatną i poufną poradę od jednego z naszych profesjonalnych doradców.