Co to jest nota hipoteczna – i czy wiesz, gdzie jest twój?

Category: Będziesz Mógł
17 lutego 2021

Co to jest nota hipoteczna? Znany również jako weksel lub akt powierniczy, jest to podstawowa umowa pożyczki przekazana ci przez pożyczkodawcę – dokument, który podpisałeś w wykropkowanej linii, aby oficjalnie zawrzeć umowę.

Notatka hipoteczna to ważna dokumentacja, którą należy przechowywać w swoich aktach z różnych powodów. Oto podsumowanie tego, co znajduje się w tym dokumencie i dlaczego ma to znaczenie.

Co to jest nota hipoteczna?

Twoja nota hipoteczna zawiera wszystkie szczegóły dotyczące Twojej pożyczki, w tym:

Powiązane artykuły
 • 5 najczęstszych pytań dotyczących kredytów hipotecznych – odpowiedzi
 • Oprocentowanie
 • Warunki Twojej pożyczki (np. 30-letni stały lub pięcioletni ARM)Terminy płatnościKary i opłaty za niedotrzymanie terminów płatności lub innych warunków pożyczkiTwój list hipoteczny jest również umową zastawiającą Twoją nieruchomość jako zabezpieczenie pożyczonych pieniędzy. Daje pożyczkodawcy prawo do odzyskania nieruchomości, jeśli nie dotrzymasz swojej części umowy, dokonując płatności szybko i regularnie, jak określono w umowie.

  Jak widzisz, twój dowód hipoteczny jest niezbędną umową i ważnym dokumentem prawnym, więc jeśli kupujesz dom po raz pierwszy, upewnij się, że umieściłeś swój list hipoteczny w bezpiecznym miejscu, w którym wiesz, że będziesz mógł znaleźć to.

  Dobrze byłoby mieć również jego cyfrową kopię, na wypadek gdyby Twój dom został zniszczony przez powódź lub pożar. Jeśli jednak wydarzy się katastrofa i nie jesteś przygotowany, wiedz, że Twój pożyczkodawca również ma kopię.

  Kredyty hipoteczne i finansowanie właściciela

  Nie tylko banki i inne instytucje pożyczkowe emitują weksle hipoteczne. W rzeczywistości „noty hipoteczne są często kojarzone ze sprzedażą nieruchomości na finansowanie właściciela – mówi Alan Noblitt , właściciel Seascape Capital z San Diego.

  Dzięki finansowaniu przez właściciela, właściciel domu nie tylko sprzedaje dom, ale także pożycza kupującemu pieniądze, aby to umożliwić.

  „Często finansowanie właścicielskie może być formą finansowania dla kupujących, którzy mają trudności z uzyskaniem tradycyjnego kredytu hipotecznego za pośrednictwem banku – wyjaśnia Noblitt.

  Następnie kupujący spłaca tę pożyczkę co miesiąc wraz z odsetkami, podobnie jak w przypadku zwykłej pożyczki. Ten rodzaj finansowania trwa jednak zwykle tylko kilka lat – w tym momencie kupujący próbuje refinansować i ubiegać się o tradycyjną pożyczkę w zwykłym banku.

  Czy noty hipoteczne mogą zostać przeniesione lub sprzedane?

  Abyś później nie był zaskoczony, oto zabawny fakt: Twój pożyczkodawca może sprzedać Twój list hipoteczny bez Twojej zgody. Zdarza się to częściej, niż mogłoby się wydawać, i może się zdarzyć więcej niż raz w okresie trwania kredytu.

  Banki często łączą kredyty hipoteczne i sprzedają je firmom inwestycyjnym, a transakcje stają się naprawdę skomplikowane. Ważne jest, aby wiedzieć, że warunki twojego listu hipotecznego nie zmieniają się z każdym nowym właścicielem, od którego prawo wymaga, aby warunki pozostały takie same.

  Więc kiedy dostaniesz w mailu powiadomienie, że teraz dokonujesz płatności do Banku XYZ, a nie do Banku ABC, któremu płaciłeś przez cały czas, nie przejmuj się. Jedyne, co się zmieni, to adres, na który wysyłasz płatności.

  Notatki hipoteczne jako inwestycje

  Kolejny fajny fakt: możesz kupić banknoty hipoteczne innych osób. Listy hipoteczne mogą być dobrą inwestycją dla tych, którzy chcą zaangażować się w nieruchomości, ale nie są zainteresowani „trzema kategoriami wynajmujących: najemcami, toaletami i śmieciami – twierdzi ekspert ds. Inwestycji w nieruchomości Joel Cone .

  Listy hipoteczne można kupić za pośrednictwem domów maklerskich (w Internecie można znaleźć ich setki). Można je również nabyć w pakietach kredytów hipotecznych za pośrednictwem funduszy inwestycyjnych w nieruchomości lub innych podobnych produktów. Jest to jednak dość skomplikowane przedsięwzięcie, więc zanim wskoczysz, będziesz chciał przeprowadzić wiele badań.

  Aby uzyskać więcej inteligentnych wiadomości i porad finansowych, przejdź do MarketWatch.