Czy możesz wstrząsnąć negatywną historią kredytową?

17 lutego 2021

Skutki negatywnej historii kredytowej są daleko idące. Może to uniemożliwić pożyczenie pieniędzy na dom lub samochód, uzyskanie dobrej stawki ubezpieczenia, a nawet znalezienie pracy. Być może będziesz musiał zapłacić kaucję za media, operatorzy telefonii komórkowej mogą wymagać wyższych depozytów lub pełnego zakupu telefonu, a właściciele mogą odrzucić Twoje wnioski o wynajem. Możesz zmienić swoją historię kredytową, ale wymaga to czasu.

Co to jest negatywna historia kredytowa?

Negatywna historia kredytowa oznacza, że ​​w raporcie kredytowym znajduje się kilka negatywnych informacji – dokument zawierający szczegóły dotyczące płatności i historii rachunku u wierzycieli i pożyczkodawców. Wcześniejsze  

Kilka rzeczy może zaszkodzić Twojemu kredytowi, ale negatywna historia kredytowa jest najczęściej spowodowana poważnymi zaległościami na rachunkach, takimi jak opóźnienia w płatnościach, windykacja długów, odpisy, przejęcia, przejęcie lub upadłość w raporcie kredytowym. Wszystko to wynika z brakujących płatności na Twoich kontach. Wysokie saldo na kartach kredytowych i pożyczkach w porównaniu z limitem kredytowym lub pierwotną kwotą pożyczki może również prowadzić do negatywnej historii kredytowej.

Jedna lub dwie spóźnione płatności nie spowodują negatywnej historii kredytowej, ale kilka opóźnionych płatności tak, zwłaszcza jeśli spóźnisz się na kilku różnych kontach w krótkim czasie.

Jak sprawdzić, czy masz negatywną historię kredytową

Sprawdzanie zdolności kredytowej to najlepszy sposób na ocenę historii kredytowej. Twoja ocena kredytowa to trzycyfrowa liczba, która ocenia informacje w raporcie kredytowym. Im niższa ocena kredytowa, tym bardziej negatywna jest Twoja historia kredytowa. Wcześniejsze  

FICO i VantageScores mieszczą się w przedziale od 300 do 850. Wyniki na dolnym końcu przedziału, zwykle poniżej 650, wskazują na negatywną historię kredytową. Wcześniejsze    

Starsze wersje VantageScore wahały się od 501 do 990 i zawierały ocenę literową, podobną do oceny szkolnej, wraz z liczbą punktów kredytowych, dzięki czemu łatwiej było określić, co oznacza twoja ocena kredytowa.

Twój raport kredytowy to druga część badania negatywnej historii kredytowej, ponieważ jest to dokument zawierający negatywne szczegóły. Konsumenci w Stanach Zjednoczonych są zazwyczaj uprawnieni do corocznego bezpłatnego raportu kredytowego od trzech głównych biur kredytowych – Equifax, Experian i TransUnion – za pośrednictwem AnnualCreditReport.com. Od teraz do kwietnia 2021 r. Możesz uzyskać dostęp do tego bezpłatnego raportu kredytowego raz w tygodniu. W przeciwnym razie możesz kupić raport kredytowy bezpośrednio w jednym z biur informacji kredytowej lub myFICO.com.

Możesz również bezpłatnie sprawdzić swoją zdolność kredytową (bez karty kredytowej), odwiedzając CreditKarma.com, CreditSesame.com lub WalletHub.com. Wielu głównych wydawców kart kredytowych podaje również bezpłatną ocenę kredytową na miesięcznym wyciągu rozliczeniowym. Śledzenie zdolności kredytowej pozwala ocenić, czy masz negatywną historię kredytową.

Poprawa negatywnej historii kredytowej

Dokładne negatywne dane mogą pozostać w raporcie kredytowym przez okres do siedmiu lat (lub 10 lat w przypadku bankructwa). Jeśli informacje skazujące Twoją historię kredytową są niedokładne, możesz zakwestionować te informacje z biurem informacji kredytowej, aby je usunąć. Kwestionowanie błędów w raportach kredytowych jest tak proste, jak pisanie do biur informacji kredytowej z powiadomieniem ich, że wystąpił błąd w Twoich danych. Jeśli masz dowód błędu, dołącz kopię do listu, aby ułatwić proces sporu.

Możesz być w stanie usunąć inne negatywne informacje ze swojej historii kredytowej za pomocą listu zapłać za usunięcie lub listu dobrej woli. Pierwsza z nich to prośba o usunięcie negatywnych informacji w zamian za zapłatę, a druga to prośba o usunięcie negatywnych pozycji w ramach wartości firmy.

Firmy nie muszą usuwać dokładnych negatywnych informacji z raportu kredytowego, o ile pozycje te mieszczą się w limicie czasu raportowania kredytu. Nawet opłacenie zaległego konta nie zmienia faktu, że kiedyś byłeś przestępcą.

Porzekadło „Czas leczy wszystkie rany, jest prawdziwe nawet w przypadku rannych historii kredytowej. W miarę starzenia się negatywnych informacji będzie to miało mniejszy wpływ na Twoją zdolność kredytową. Możesz zacząć kwalifikować się do nowych kart kredytowych i pożyczek, ale możesz nie uzyskać najlepszych warunków, dopóki Twoja ocena kredytowa nie poprawi się. Być może będziesz musiał zaakceptować niskie limity i wysokie stopy procentowe, dopóki negatywna historia kredytowa nie poprawi się. Skorzystaj z tych kont, aby wykazać, że potrafisz obsługiwać kredyt i dodać pozytywne informacje do swojej historii kredytowej. Pomoże Ci to poprawić swój kredyt i zakwalifikować się do znacznie lepszych kont w przyszłości.