Czym są karty bankowe i ich rodzaje

Category: Celem Jest
17 lutego 2021

Co to są karty bankowe

Karta bankowa to środek płatniczy wydany przez instytucję finansową na rzecz konsumenta za pośrednictwem powiązanego konta, który jest akceptowany w niezliczonych kupcach i placówkach.

Jego celem jest wypłacanie pieniędzy z bankomatów lub zakup dowolnego rodzaju towarów i usług, zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i w trybie online.

Rodzaje kart bankowych

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów kart bankowych. Poniżej opiszemy Twoje klasy i główne cechy:

 • Karta debetowa :
 • pozwala na korzystanie z niej w sklepach i placówkach akceptujących ją jako środek płatniczy, dokonywanie wypłat gotówki z sieci bankomatów bez żadnych opłat oraz innych czynnościach (takich jak doładowanie telefonu komórkowego, sprawdzenie salda konta bankowego itp.) . Ułatwia również możliwość posiadania gotówki w bankomatach (lub robienia opłat biznesowych) jako salda dostępnego na koncie powiązanym z kartą.

  Karta kredytowa :

  Główna różnica w stosunku do debetu polega na tym, że karta kredytowa jest powiązana (w zależności od wypłacalności, którą podmiot wydający uznaje jej właścicielowi) z linią pożyczki. Za pomocą tego dokumentu możesz kupować towary lub usługi płacąc stałą miesięczną kwotę, aż do spłaty zadłużenia, ale z maksymalnym saldem (tzw. Linia kredytowa).

  Portfel lub karta przedpłacona :

  odpowiada karcie bankowej przeznaczonej dla małych płatności lub małych użytkowników bankowych. Wśród jego najważniejszych zalet jest to, że możesz doładować saldo po wyczerpaniu dochodów w gotówce przelewem bankowym lub obciążeniem konta; Może być używany w sklepach, o ile jest dostępne saldo; Maksymalne oszustwo, które może spowodować nas w przypadku wpadnięcia w złe ręce, to równowaga.

  Wielowalutowa karta przedpłacona :

  to taki, którego saldo można wyrazić w walutach innych niż te, w których jest wyemitowane, w celu wykorzystania w innych krajach z innymi walutami. Oznacza to, że nie musisz zmieniać waluty, płacąc z nią za granicą.

  Handel kartami :

  karta kredytowa wydawana przez firmy finansowe duże sieci handlowe. Są one generalnie wykorzystywane jako instrument finansowania zakupów dokonywanych w sieci sklepów emitenta; I pozwól, podobnie jak karta kredytowa, na opóźnianie przejęć bez dodatkowych kosztów dla posiadacza.

  Karta lojalnościowa :

  Przykładem takiej alternatywy są bezpłatne kilometry, do których mają prawo częsti pasażerowie linii lotniczych, lub gdy oferowane są prezenty i rabaty w przypadku osiągnięcia limitu punktowego poprzez nabycie usług danego zakładu.

  Możesz też lubić czytać

  Płatność kartami zbliżeniowymi

  Wprowadzono standardy częstotliwości radiowej (RFID) lub NFC (komunikacja bliskiego zasięgu), które pozwalają na akceptację płatności tylko w pobliżu terminala detalicznego (POS) za niewielkie kwoty, gdzie zakłada się, że rozpoznanie nie jest konieczne Klienta wraz z dokumentem tożsamości.

  Bezpieczeństwo karty

  Ogólnie rzecz biorąc, wszystkie karty bankowe są dziś dość bezpieczne i wymagają podania kodu PIN lub klucza do osobistej obsługi lub wypłaty pieniędzy z bankomatu. W przypadku zakupów online wielu interaktywnych sprzedawców wymaga już płatności 3DSecure lub SecureCode, co wymaga potwierdzenia przez klienta dodatkowym kodem wysłanym na telefon komórkowy lub przedstawionym na karcie koordynacyjnej.