Dlaczego nie powinieneś inwestować w Bitcoin

Category: Jeśli Masz
17 lutego 2021

Inwestowanie w Bitcoin nie jest dla każdego. Nikt nie może dokładnie powiedzieć, jak to zrobić, ale generalnie możemy się zgodzić, że niektóre sposoby są lepsze niż inne.

Jeśli którykolwiek z poniższych punktów dotyczy Ciebie, prawdopodobnie nie powinieneś inwestować w Bitcoin.

Tak naprawdę nie masz pieniędzyZłota zasada inwestowania w Bitcoin i inne kryptowaluty polega na tym, aby nie inwestować tego, czego nie możesz stracić. Zbyt wiele osób zainwestowało swoje oszczędności życia w kryptowaluty podczas boomu i załamania w 2017 roku, myśląc, że to bilet do bogactwa, tylko po to, by zniknąć na ich oczach.

Ponieważ Bitcoin jest nadal tak zmienny i nieprzewidywalny, nie można przewidzieć, gdzie będzie dalej.

Pomimo uroku łatwych pieniędzy, zawsze istnieje możliwość, że jutro wszystko może spaść do zera.

Jeśli masz więcej pieniędzy zainwestowanych w Bitcoin, niż nie możesz obecnie stracić, podejmujesz duże ryzyko ze swoją pozycją finansową.

Chcesz szybko się wzbogacićWszyscy słyszeli historie o kimś, kto stał się milionerem praktycznie z dnia na dzień dzięki swojej wczesnej inwestycji w Bitcoin lub dlatego, że kupił nieznaną kryptowalutę, która 10 razy wzrosła w ciągu dwóch miesięcy.

Wykładniczy wzrost w ciągu tygodni lub miesięcy jest zupełnie niespotykany w żadnej innej dziedzinie, z wyjątkiem kryptowalut. Dlatego przyciąga ludzi szukających sposobu na szybkie zarobienie pieniędzy.

Ale podobnie jak wygrana na loterii, szanse na to, że ci się to przydarzy, są niewiarygodnie małe.

Wydawanie pieniędzy, których nie masz, na spekulacyjne aktywa to recepta na katastrofę, a nie sukces.

Inwestycja w Bitcoin jest przeznaczona dla hodowców, którzy są gotowi grać w długą grę i siedzieć na swoich monetach przez lata.

Zamiast być sposobem na szybkie wzbogacenie się, inwestowanie w Bitcoin powinno być postrzegane jako sposób na dodanie do długoterminowego portfela aktywów.

To coś, co nie mogłoby w ogóle zadziałać tak, jak byśmy tego chcieli, ale mogłoby zapewnić – przy wystarczającej ilości czasu – pewien poziom wolności finansowej.

Nie rozumiesz, jak to działaBitcoin to złożony wynalazek, obejmujący wiele nowych i zagmatwanych technologii.

Nie musisz być informatykiem, aby kupować i sprzedawać Bitcoiny. Warto jednak mieć ogólne pojęcie o tym, skąd pochodzi Bitcoin, jak działa transakcja i jak korzystać z portfela.

Transakcje Bitcoin są nieodwracalne, więc brak wiedzy o tym, jak go właściwie wykorzystać, może mieć poważne konsekwencje. Jeśli przypadkowo wyślesz środki w niewłaściwe miejsce, nie ma możliwości ich odzyskania.

Nie rozumiesz konsekwencji BitcoinaPoza tym, że jest skomplikowana technicznie, królicza dziura Bitcoin staje się coraz głębsza, im dalej idziesz.

Na pierwszy rzut oka Bitcoin to nowy cyfrowy system kasowy peer-to-peer.

Jednak spójrz nieco głębiej, a przekonasz się, że między innymi jest to najdokładniejsza forma prawdziwego prowadzenia rejestrów, jaką kiedykolwiek stworzyła ludzkość.

Ma to ogromne konsekwencje dla całego naszego systemu monetarnego, więc zrozumienie prawdziwego potencjału Bitcoin jest ważniejsze niż kiedykolwiek.

Bitcoin jest niezmienny, odporny na fałszerstwa, odporny na cenzurę i prawdopodobnie tylko z czasem zyska na wartości.

Nasz obecny system pieniądza emitowanego przez rząd jest centralnie kontrolowany i manipulowany, używany jako narzędzie nadzoru wobec obywateli, podlega konfiskacie i gwarantuje utratę wartości z upływem czasu.

Która z tych dwóch form pieniądza z czasem będzie bardziej atrakcyjna dla ludności?

Z pewnością zajmie to trochę czasu, a Bitcoin będzie musiał dojrzeć jako technologia, aby umożliwić korzystanie z niego większej liczbie osób.

Ale z biegiem czasu coraz więcej ludzi na całym świecie zacznie zdawać sobie sprawę, że w ich najlepszym interesie jest posiadanie oszczędności w bitcoinach, a nie w dolarach czy euro.

A kiedy nastąpi to nieuniknione przejście z waluty fiducjarnej na Bitcoin, nikt nie zgadnie, co dzieje się z naszym obecnym systemem monetarnym.

Ale kiedy to się stanie, znacznie lepiej będzie już być w zwycięskiej drużynie.

Myślenie o Bitcoinie tylko jako o szybkim sposobie zarabiania pieniędzy, a nie o jego prawdziwym długoterminowym potencjale, może spowodować duże straty w przyszłości.

Ponieważ powiedział ci „ekspert ds. Technologii blockchainPodczas rundy byków w 2017 roku wszyscy mieliśmy przyjaciół, którzy próbowali przewidzieć cenę Bitcoina i które monety były gotowe do 10x i poleciały na Księżyc.

Wszyscy widzieliśmy artykuły na clickbaity i filmy na YouTube, które twierdzą, że zawierają informacje dla twórców o nowych, gorących altcoinach.

I to wszystko okazało się bzdurą.

Nie chcąc brzmieć powtarzalnie, nikt nie może przewidzieć przyszłości i nikt nie wie, co dana krypto zrobi dalej.

A wraz z (co wygląda) końcem ostatniej bessy i nadejściem kolejnego biegu, ci gówniani artyści zaczynają wychodzić z ukrycia i produkują te same tandetne treści.

Jeśli wierzysz w cokolwiek, co mówią ci rzekomi „eksperci, Bitcoin po prostu nie jest dla ciebie.

Dostajesz FOMOPrawdopodobnie najgorszy powód na tej liście do inwestowania w Bitcoin. Inwestowanie, ponieważ myślisz, że przegapisz, prawie na pewno spowoduje, że podejmiesz złe decyzje.

Obserwowanie, jak inni ludzie wokół ciebie zarabiają, to pewny sposób na zwariowanie, ale kupowanie FOMO nigdy nie jest rozwiązaniem.

Znałem wiele osób, które FOMO kupiło Bitcoin w grudniu 2017 roku prawie na najwyższym poziomie, tylko po to, by obserwować, jak ich inwestycje spadają nawet o 80%.

Dwie strategie przydatne w walce z FOMO to:

Uśrednianie kosztu w dolarach: wymaga to pewnej dyscypliny, ale jest to praktyka wkładania tej samej kwoty pieniędzy w określonych odstępach czasu. Oznacza to, że średnia cena, jaką płacisz za Bitcoin, stanowi średnią wszystkich Twoich inwestycji.

Niektóre mogą być trochę tańsze, inne nieco droższe, ale powstrzymuje Cię to od zgadywania lub mierzenia czasu na rynku.

Granie w długą grę: jeśli zrozumiesz potencjalną przyszłość Bitcoina, zdasz sobie sprawę, że ta technologia będzie dostępna przez długi czas.

Jeśli dokonamy przybliżonego porównania z przyjęciem Internetu, Bitcoin i kryptowaluty są na poziomie około 1995–1998.

Gdybyś myślał w tamtym czasie, że Internet jest w szczytowym momencie i nie będzie lepszy, byłbyś w błędzie.

Tak samo jest z Bitcoinem. Wciąż mamy do zrobienia tak daleko, a myślenie, że przegapisz inwestowanie, ponieważ Bitcoin zyskał kilka procent w ostatnim tygodniu, to myślenie krótkoterminowe.

Nawet jeśli myślisz, że Bitcoin może teraz stać się drogi, możemy spojrzeć wstecz na dzisiejsze ceny za kilka lat i być zaskoczeni, jak stosunkowo tani był.

Oczywiście powodów, dla których warto inwestować w kryptowaluty, jest znacznie więcej.

Ale nadal warto przyjrzeć się, jak łatwo jest popełnić błąd, zwłaszcza w manii wyścigu byków, gdy ceny idą w górę w lewo, w prawo i w środku.

W razie wątpliwości zawsze postępuj zgodnie z dwiema złotymi zasadami kryptowalut: nie wkładaj tego, czego nie możesz stracić, a cokolwiek masz, musisz hodl.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o Bitcoinie i dlaczego jest tak ważny, przeczytaj „The Ultimate Beginner’s Guide to Bitcoin: szczegółowe spojrzenie na Bitcoin, jak działa i dlaczego jest ważny, napisany specjalnie dla początkujących.

Jeśli chcesz otrzymać pierwszy rozdział przewodnika za darmo, zostaw tutaj swój adres e-mail.

Zastrzeżenie: ten artykuł w żaden sposób nie stanowi porady finansowej, prawnej ani inwestycyjnej. Istnieje wyłącznie w celach edukacyjnych i rozrywkowych.