GUS: W Polsce zmniejszają się nierówności dochodowe

W Polsce zmniejszają się nierówności dochodowe, fatalniej z wynagrodzeniem

Największe nierówności dochodowe mierzone tzw. współczynnikiem Giniego występowały w Chile, Meksyku i USA. Przy latach 2004 – 2013 w Polsce współczynnik ten malał, ale ciągle był wyższy niż w wielu krajach europejskich - wynika spośród opublikowanego w piątek przygotowania Głównego Urzędu Statystycznego.

Autorzy opracowania wskazali, hdy jednym spośród najbardziej rozpowszechnionych mierników nierówności rozkładu dochodów, pokazujących względne różnice w dochodach pomiędzy najbogatszymi i najbiedniejszymi, jest tzw. współczynnik Giniego.

Wśród krajów OECD w 2013 r. najogromniejsze nierówności dochodowe występowały przy:

  • Chile (46, 5 proc),
  • Meksyku (45, 7 proc. ),
  • Stanach Zjednoczonych (39, 6 proc. ),
  • Turcji (39, 3 proc. ).

W Naszym narodzie w latach 2004–2013 obserwowano znaczące zmniejszenie nierówności dochodowych i spadek współczynnika Giniego z 37, 6 proc. do 30 proc. , ale są one bezustannie wyższe od szeregu państw europejskich, jak Francja, Republika federalna niemiec i Szwajcaria. Najniższe zróżnicowanie odnotowano w krajach nordyckich – Islandii, Norwegii, Danii, a także w Słowenii (w granicach 24, 4– 25, 5 proc. )

Cały czas najwięcej wydajemy dzięki mieszkanie

Jak zauważyli analitycy GUS, miało to wpływ w poziom konsumpcji dóbr jak i również usług, a tym danym na strukturę spożycia w sektorze gospodarstw domowych:

Przy okresie członkostwa Polski po OECD obserwowano istotne modyfikacje w strukturze spożycia, przy czym nadal dominującą sytuację w budżecie zajmują koszty związane z użytkowaniem jak i również wyposażeniem mieszkania (łącznie spośród nośnikami energii i prowadzeniem gospodarstwa domowego).

Ich udział wzrósł do 26 proc. w 2014 r. (wobec 22 proc. po 1996 r. ). Istotną grupę stanowią również nakłady na żywność i trunki bezalkoholowe, ale w latach 1996–2014 notowano spadek katalogów udziału (o 11, 5 p. proc. do 17 proc):

Ważną sytuację w strukturze spożycia naszych gospodarstw domowych stanowią również wydatki dotyczące transportu jak i również łączności, których udział zwiększył się o 3, 3 p. proc. do 14, 5 proc. w 2014 r.

W porównaniu do 1996 r. wzrosły także wydatki na wigor (o 2, 4 p. proc. ), edukację i restauracje i hotele (w granicach 0, 2–0, 1-wszą p. proc. ).

Ile realnie zarabiamy w tle innych państw

Z informacji wynika, że przeciętne roczne wynagrodzenie według parytetu energii nabywczej w 2015 r. wyniosło w naszym kraju 24 tys. dol. Oznacza to, że było prawie więcej niż jeden razy niższe od umiarkowanej dla OECD ogółem, jaka wynosi 41 tys. dol. Wśród państw OECD najkorzystniej zarabiali mieszkańcy Luksemburga, Usa oraz Szwajcarii (przeciętnie 60–58 tys. dol. ).

Parytet siły nabywczej wówczas współczynnik walutowy, który odzwierciedla siłę nabywczą waluty wiadomego kraju na rynku krajowym. Stosuje się go po to, by można było przeliczyć wartość ekonomiczną wyrażoną w walucie krajowej dzięki wspólną umowną walutę. Współczynnik ten eliminuje wpływ różnic w poziomach cen pomiędzy krajami uczestniczącymi w badaniu, a skutkiem tego umożliwia bezpośrednie konfrontacja wolumenu PKB i tej składowych.

Jednak w tle krajów OECD Nasze państwo wcale nie wyglądała niekorzystniej - w 2015 r. znacznie mniej od naszej firmy zarabiali Meksykanie (15 tys. dol), a nieco mniej Węgrzy, Łotysze, w Estończycy, Czesi i na Słowacy - w granicach 20–22 tys. dol.

Tagi: gus Polska Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi poglądami Użytkowników. Aby zgłosić wykroczenie – kliknij w adres „Zgłoś Facebookowi” przy wybieranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku są pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem wyobrażenie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Wystarczy otwarty żal

PROMOCJI Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Myśl Banku i kilkunastu podwładnych. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

Co zastąpi smartfony? AR jak i również rózwój komunikacji bezprzewodowej