"Sokal go zje". Jest pełne nagranie wraz z spotkania Marka Chrzanowskiego wraz z Leszkiem Czarneckim

"Sokal go zje" - mówił szef KNF Marek Chrzanowski po rozmowie z bankierem Leszkiem Czarneckim na nagraniu wraz z marca, opublikowanym w całości przez "Dziennik Gazetę Prawną". W niepublikowanych wcześniej fragmentach znalazł się m. in. wątek rzekomych nacisków, które Zdzisław Sokal - fallus KNF i prezes Bankowego Funduszu Gwarancyjnego - miałby wywierać na audytora zajmującego się sprawozdaniem Getin Noble Banku za 2017 dwanaście miesięcy.

Według Leszka Czarneckiego, Zdzisław Sokal miał naciskać na biegłego rewidenta - audytora z firmy EY, zajmującego się sprawozdaniem GNB za 2017 rok - by ten zawiązał większe rezerwy w Getinie.

Miałoby to posłużyć pogorszeniu sytuacji banku, co wraz z kolei pozwoliłoby realizować projekt, który rzekomo miał Sokal - przejęcia przez państwo Getinu. Adwokat Czarneckiego Roman Giertych złożył zawiadomienie do odwiedzenia prokuratury w tej sprawie, o czym poinformował dzięki Facebooku w sobotę 17 listopada.

Całe nagranie Chrzanowski-Czarnecki. Sprawa audytora

"DGP" zapytał firmę EY o to, czy audytor GNB Arkadiusz Krasowski zgłaszał jakieś postaci nacisku lub gróźb ze strony KNF. Spółka odpowiedziała, iż "biegły rewident zmuszony jest w sposób trwały i na bieżąco analizować swoją niezależność - również w stosunku do badanego podmiotu, jak i również wobec pozostałych podmiotów, jeżeli mogłyby ów kredyty wpływać na przebieg audytu" oraz że dochodziło do spotkań z członkami KNF i urzędnikami UKNF "w ramach wypełniania obowiązków". Odrzucić potwierdzono jednak, aby do nacisków dochodziło. Zdzisław Sokal zapewnił zaś, że pozostanie na stanowisku w BFG i KNG.

Giertych przekonywał we wpisie w Facebooku z 17 listopada, że "od 2017 r. tak ukształtowano nowe wzory funkcjonowania banku, aby był on pod kontrolą KNF".

"Wydano wpierw rozporządzenie ministra finansów, które wprowadziło oryginalne wymogi kapitałowe. A kiedy te zostały zagwarantowane poprzez właściciela (Leszka Czarneckiego - przyp. red. ), to na utrwalonym spotkaniu z KNF Marek Chrzanowski zażądał nowych kapitałów na bazie o działania pana Sokala wycelowane do audytorów" - napisał Giertych. Prawnik zaznaczył tuż przy tym, że istnieje jeszcze jedno nagranie, ze spotykania bankiera z przedstawicielami dozoru w lipcu 2018 r..

Warto jednak zaakcentować, że nowe przepisy dotyczące działalności banków wpływały również na inne instytucje, coś znacznie więcej aniżeli tylko banki Leszka Czarneckiego - choć według Giertycha zostały wyjątkowo bolesne dla GNB.

Zobacz też: NBP wyraża gotowość pomocy Getinu i Idea Agencji bankowej po posiedzeniu Komitetu Stabilności Finansowej

Na opublikowanym za pośrednictwem "DGP" nagraniu mowa wydaje się również o ewentualnej fuzji Idea Banku z Getin Noble oraz o ustawie frankowej. Ta druga budziła szczególne zainteresowanie Czarneckiego, ponieważ kredyty frankowe są pokaźnym obciążeniem dla jego GNB. Całe nagranie do odsłuchania dostępne jest na witrynie "DGP".