Kroki, aby zdecydować, co zrobić z pieniędzmi

Category: Twoje Pieniądze
17 lutego 2021

Pinkypills / iStock / Getty Images Plus / Getty Images

Zanim zdecydujesz, co zrobić ze swoimi pieniędzmi, musisz najpierw wiedzieć, co chcesz, aby Twoje pieniądze zrobiły dla Ciebie. Oczywiście wszyscy chcielibyśmy, aby pieniądze podwoiły się z dnia na dzień – nie w sensie deflacyjnym, ale w sensie ilościowym – ale bądźmy realistami, to się nie wydarzy. Jednak przed podjęciem impulsywnych decyzji dotyczących wydatków lub inwestycji powinna zostać przemyślana i realistyczna analiza tego, na co mają być pokrywane fundusze.

Czytaj, studiuj i ucz się

Nie polegaj na radach innych osób, dopóki nie nauczysz się podstaw. Jeśli w tej chwili nie wiesz zbyt wiele, najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić ze swoimi pieniędzmi, jest zainwestowanie w książki, wysokiej jakości czasopisma finansowe i zajęcia z inwestycji, aby zacząć uczyć się więcej. Przeczytaj książki inwestycyjne i czasopisma finansowe, zanim zainwestujesz. Na przykład, czy znasz różnicę między akcją a obligacją? Jeśli tego nie zrobisz, nie jesteś gotowy do inwestowania.

Ustal oczekiwania finansowe

Zanim zdecydujesz, co zrobić ze swoimi pieniędzmi, sprawdź historyczne stopy zwrotu z kont oszczędnościowych, akcji i obligacji. Da ci wyobrażenie o tym, czego możesz się spodziewać w gospodarkach dobrych i złych. Ta seria wykresów pokazuje najlepsze i najgorsze zwroty dla różnych typów inwestycji.

Poznaj swój horyzont inwestycyjny lub ramy czasowe

Jeśli masz krótkie ramy czasowe, nie podejmuj ryzyka, chyba że jesteś tak samo skłonny stracić pieniądze, jak trochę zarobić. Jeśli zaryzykujesz i włożysz pieniądze na akcje, spodziewając się ich podwojenia, musisz zdać sobie sprawę, że straci połowę swojej wartości. Bezpieczne inwestycje są odpowiednie w krótkich ramach czasowych. Inwestycje we wzrost są odpowiednie tylko w dłuższych ramach czasowych.

Zdecyduj się na tolerancję ryzyka inwestycyjnego

Gdyby uzyskanie 10% zwrotów było tak łatwe, jak wybranie odpowiednich akcji, każdy by to robił. Wiesz, że nie ma darmowego lunchu. Bezpieczne inwestycje przynoszą niskie zyski, ponieważ nie ma ryzyka, a zyski te są dostępne dla każdego. Inwestycje rozwojowe niosą ze sobą ryzyko; akceptacja ryzyka to cena, którą płacisz, aby potencjalnie osiągnąć wyższy zwrot niż to, co możesz uzyskać w bezpiecznej inwestycji. Skoncentruj się na podjęciu decyzji, czy zarządzanie poziomami ryzyka jest ważniejsze niż potencjał wyższego zwrotu. Wszystkie inwestycje wiążą się z pewnym ryzykiem i musisz wiedzieć, jakie jest to ryzyko, zanim zdecydujesz się zaangażować swoje pieniądze.

Sporządź plan inwestycyjny

Zamiast rzucać kośćmi, zanim zdecydujesz, co zrobić ze swoimi pieniędzmi, zrób plan inwestycyjny, a następnie postępuj zgodnie z nim. Ludzie nie planują porażki; nie planują. Inwestorzy odnoszący sukcesy postępują zgodnie z zdyscyplinowanym procesem i trzymają się go. Plan inwestycyjny pomaga dostosować wybrane inwestycje do ich zamierzonego celu.

Unikaj złych inwestycji

Istnieje kilka prostych zasad, których możesz przestrzegać, aby uniknąć złych inwestycji i wiążących decyzji. Naucz się ich i używaj. Co najważniejsze, pamiętaj, że jeśli brzmi to zbyt dobrze, aby mogło być prawdziwe, to jest. Niektóre przykłady potencjalnie złych inwestycji to te, które oferują ogromne zyski przy ograniczonym ryzyku oraz inwestycje, które są trudne do zrozumienia lub wyjaśnienia komuś, z czym się one wiążą.

Powinieneś się wzdrygnąć, gdy zobaczysz „Gorące akcje lub „Najlepsze fundusze. Naukowcy cofnęli się i prześledzili zwroty, jakie przynoszą te listy „najlepszych. Ich wyniki pokazują, że lepiej sobie poradzisz kupując fundusz indeksowy, który śledzi wyniki jego benchmarku.

Uzyskaj porady, gdy ich potrzebujesz

Po wykonaniu powyższych kroków powinieneś mieć znacznie lepsze pojęcie o tym, co powinieneś zrobić ze swoimi pieniędzmi. Jeśli tego nie zrobisz, rozważ rozmowę z doradcą finansowym, który zada Ci wyjaśnienia dotyczące Twoich celów i zadań oraz przygotuje dla Ciebie plan inwestycyjny.

Słowo ostrzeżenia: jeśli szukasz profesjonalnej porady, wejdziesz i zadasz pytanie typu „co mam zrobić z moimi pieniędzmi, to tak, jakbyś wszedł do apteki i zapytał „Hej, jaki rodzaj lekarstwa powinienem kupić? Po co ci środek przeciwkaszlowy, gdy masz rozdzierający ból głowy? Zachowaj ostrożność, jeśli ktoś doradzi Ci, a nie dowie się o Tobie. Mogą sugerować syrop na kaszel, ponieważ to wszystko, co mają do sprzedania, a nie dlatego, że tego potrzebujesz.