Ferrari 250 GTO trafi dzięki aukcję  Moto

Legenda motoryzacji trafi na aukcję. Cena zwala z nóg

Ferrari 250 GTO, uznawane za pewien z najsłynniejszych i najdroższych modeli w historii włoskiej marki, trafi pod skraj sierpnia pod młotek. Spodziewana cena za to cudo motoryzacji wynosi od 45 do 60 milionów dolarów. Gdyby znalazło nabywcę za taką sumę, stałoby się najdroższym autem sprzedanym ilekroć na aukcji.

Ferrari 250 GTO jest wyjąwszy wątpienia jednym z w największym stopniu, jeśli nie najbardziej pożądanych samochodów przez kolekcjonerów imponujących aut. W latach 1962-64 wyprodukowano zaledwie 36 sztuk tego modelu. Wszystkie przetrwały do dzisiaj.

Prawdziwy rarytas

Oryginał mapy Stumilowego Lasu sprzedany. Padł rekord

Egzemplarz, który trafi w aukcję został zbudowany po 1962 roku jako trzeci z całej rodziny. Jest uważany przez ekspertów zbyt najbardziej autentyczny z kompletnej serii. Posiada oryginalny trzylitrowy silnik V12, skrzynię biegów i tylną oś. Wydaje się również jednym z czterech aut, które 1964 roku kalendarzowego otrzymały nowe nadwozie, konstruowane przez legendarną firmę Carrozzeria Scaglietti. Dzięki temu dzierży bardziej agresywną sylwetkę i znacznie lepszą aerodynamikę.

Co więcej, auto ma niesłychanie imponujący wyścigowy rodowód. Po 1962 roku, jeszcze we wczesnym procesie eksploatacji, testował je podczas wyścigu ulicznego Targa Florio na Sycylii Amerykanin Phil Hill, czempion świata Formuły 1 a także dwukrotny zwycięzca wyścigu po Le Mans.

Pierwszym właścicielem samochodu był kierowca wyścigowy Edoardo Lualdi Gabardi. Włoch za kierownicą wystawionego właśnie na aukcję auta zapewnił sobie mistrzostwo Włoch w klasie GT przy 1962 roku.

Później, już z innymi kierowcami za kółkiem, auto stało się bezkonkurencyjne w swojej klasie we wspomnianym wcześniej wyścigu Targa Florio (w latach 1963-64).

Co ciekawe, auto nigdy nie brał udziału w żadnym wypadku.

Biją rekordy

Ferrari 240 GTO trafi pod młotek 25 sierpnia na licytacji RM Sotheby's w Monterey w Kalifornii. Organizatorzy licytacji oczekują oferty na pułapie 45-60 mln dolarów. Według raz ostatni auto zmieniło właściciela w 2000 roku. Wówczas cena zakupu wynosiła 7 mln dolarów.

Kolekcja Rockefellerów najdroższą w historii. Miliony dolarów za obraz Picassa

W tym wieku to trzecia część model GTO, który trafił na aukcję. W 2014 roku jeden z tych propozycji zlicytowano za ponad 38 mln dolarów, co do dzisiaj pozostaje rekordem pośród aut wystawionych na publiczną sprzedaż.

Najdroższym samochodem sprzedanym w historii jest GTO z 1963 roku. Po lipcu 2018 roku niemiecki kierowca wyścigowy Christian Glasel sprzedał go za 70 mln dolarów. Media spekulują, że auto kupił David MacNeil, założyciel firmy Weather Tech, produkującej dywaniki samochodowe.

Według Marcela Massiniego, czołowego historyka Ferrari, przy ciągu pięciu lat wzór GTO zostanie sprzedany zbyt 100 mln dolarów.

CEO General Motors Mary Barra stawia na młode programistki