Pat Dickson

Category: Tylko Wtedy
17 lutego 2021

Radca prawny, dyrektor, dyrektor generalny

Nigdy nie podpisuj osobistej gwarancji!

Czy powinieneś kiedykolwiek podpisać

gwarancję osobistą? Nie!

Jednym z najczęstszych błędów popełnianych przez właścicieli firm, kierownictwo, menedżerów i pracowników jest podpisanie osobistej gwarancji. Nie rób tego. Wydaje się nieszkodliwe, ale tak nie jest.

Gwarancja osobista jest częścią bardzo częstego scenariusza. Próbujesz skonfigurować warunki u dostawcy, aby móc zamówić produkt lub materiały.

Oczywiście sprzedawca przesyła Ci e-mailem formularz, który należy wypełnić, podpisać i wysłać z powrotem do niego. Dopiero wtedy może zrealizować zamówienie i zaakceptować płatność w późniejszym terminie, prawdopodobnie na okresach od 7 do 120 dni netto, w zależności od charakteru Twojej działalności.

Uważaj, gdzieś w dokumentacji sprzedawcy znajduje się gwarancja osobista!

Nie podpisuj tego!

Najpierw jednak musisz przejrzeć dokumenty sprzedawcy, aby znaleźć sekcję gwarancji osobistych. W wielu przypadkach te dokumenty będą zatytułowane coś w rodzaju wniosku kredytowego, a wtedy będzie od jednej do kilku stron, które musisz wypełnić o swojej firmie, np. Oficjalna nazwa firmy, adres siedziby, numery przychodów, numer siedziby, aktualna dostępność linii kredytowej, między innymi numer Dun and Bradstreet . Konieczne może być nawet załączenie sprawozdania finansowego pro forma Twojej firmy za ostatni kwartał oraz zbadanego sprawozdania finansowego za poprzedni rok.

Pod koniec wszystkich tych ujawnień prawdopodobnie znajdziesz miejsce, w którym właściciel, kierownik lub pracownik firmy musi podpisać i opatrzyć datą sam wniosek, a nie gwarancję osobistą, która zwykle pojawia się później w formularzu lub jako osobny załącznik. Podpisując wniosek kredytowy w imieniu firmy, jako agent lub pracownik firmy, obiecujesz, że firma zapłaci za to, co zamierzasz zamówić, w określonym terminie w przyszłości. Podpisanie tej części jest w porządku (Wniosek kredytowy, a nie Gwarancja osobista!).

Powtarzając to, podpisując Wniosek kredytowy, Ty lub właściciel, urzędnik lub współpracownik działacie w imieniu firmy. Firma staje się zobowiązana za dług lub kredyt, o który jest składany wniosek. Osoba podpisująca nie jest tym samym osobiście zobowiązana do zapłacenia za zaciągnięty dług. Firma jest zobowiązana, a otrzymana linia kredytowa należy do firmy i staje się na nią pełną odpowiedzialnością. Dzieje się tak nawet w przypadku, gdy właściciel korporacji lub LLC podpisuje wniosek kredytowy. Zadłużenie należy do podmiotu gospodarczego, a nie do udziałowca lub członka, przynajmniej nie poza ich wkładami kapitałowymi.

Tylko wtedy, gdy osoba podpisze sekcję Poręczenie Osobiste, może ona jako właściciel, menedżer lub agent firmy jest w porządku. Jednak podpisanie części dotyczącej gwarancji osobistej wniosku kredytowego to duże NIE, NIE! Ty jako osoba fizyczna nie chcesz odpowiadać za linię kredytową całej firmy nawet u jednego dostawcy, nawet jeśli jesteś właścicielem! Jako właściciel, jeśli jesteś udziałowcem lub członkiem LLC, założyłeś firmę mając na uwadze główny cel, jakim było ograniczenie osobistej odpowiedzialności!

Innymi słowy, jeśli Twojej firmie zabraknie pieniędzy i nie będzie w stanie zapłacić za materiały lub produkt zamówione w ramach przedmiotowego wniosku kredytowego, a proces zakończy się wynikiem, nie chcesz, aby w pozwie pojawiły się Twoje nazwiska. Przypuszczam, że to duży wniosek z tego artykułu. Jeśli jesteś osobą fizyczną i podpiszesz Poręczenie Osobiste w imieniu firmy, możesz zostać pozwany za wszelkie długi, które poręczasz osobiście, a pieniądze wyjdą z Twojej kieszeni!

Przyjrzyj się uważnie – podstępna

gwarancja osobista gdzieś tam jest!

Dobrze. Szukaj dalej sekcji Gwarancja osobista. Upewnij się, że nikt, a szczególnie Ty, nie podpisuje Wniosku kredytowego jako cokolwiek poza agentem, dyrektorem, dyrektorem lub upoważnionym pracownikiem Twojej firmy, co, jak wspomniano powyżej, jest zwykle częścią samego wniosku kredytowego. Gwarancja osobista, jak również wcześniej wspomniano, znajduje się zwykle na końcu dokumentu i jest zatytułowana „Gwarancja osobista lub może nawet stanowić osobny załącznik do wniosku. Jeśli nie możesz znaleźć żadnego z nich, przeczytaj każde słowo wniosku, aby upewnić się, że nie ma w nim żadnego języka, co sugeruje, że każda osoba podpisująca w dowolnym miejscu jest osobiście odpowiedzialna za zaciągnięty dług lub zobowiązanie.

Co robisz, gdy znajdziesz Gwarancję Osobistą?

Zniszcz to. Skreśl to!

Jeśli Gwarancja Osobista jest oddzielnym załącznikiem, przekreśl ją dużym X. Jeśli Gwarancja Osobista jest częścią na końcu Wniosku Kredytowego, przekreśl ją w każdej linijce! Jeśli we Wniosku Kredytowym czai się podstępnie w tekście język Gwarancji Osobistej, przekreśl go, ale obok linii podpisu wniosku kredytowego, najlepiej tuż nad nim, napisz coś w rodzaju:

„Niezależnie od jakichkolwiek innych warunków w niniejszym dokumencie, żadna osoba wykonująca niniejszy dokument nie daje żadnych osobistych gwarancji.

Oczywiście zawsze skonsultuj się z prawnikiem przed wprowadzeniem własnych zmian / dodatków do jakiegokolwiek dokumentu prawnego. Mam jednak nadzieję, że ten artykuł jest pouczający w przypadku, gdy po prostu nie możesz sobie pozwolić na płacenie prawnikowi za każdym razem, gdy masz do czynienia z jednym z wielu wniosków kredytowych, które napotykają na Twoje biurko każdego tygodnia.

Uwaga, czasami wystarczy podpisać osobistą gwarancję

Tylko upewnij się, że to właściciel firmy, a nie Ty, chyba że jesteś właścicielem, członkiem lub udziałowcem, podpisuje osobiście. W przypadkach, gdy nie ma innego wyjścia, jak tylko podpisanie Gwarancji Osobistej przez członka, udziałowca lub właściciela firmy. Czemu? W większości takich przypadków sama firma nie jest godna kredytu, więc żaden sprzedawca niechętny ryzyku nie będzie udzielał spółce warunków, chyba że osoba fizyczna posiadająca aktywa poza firmą nie zagwarantuje zadłużenia za jakikolwiek udzielony kredyt.

Widzimy więc z perspektywy sprzedawcy, że gwarancja osobista jest ważnym narzędziem w kontaktach z firmami, które stwarzają niedopuszczalne ryzyko finansowe. Tylko upewnij się, że jeśli nie jesteś właścicielem praw (i wyraźnie zdajesz sobie sprawę z konsekwencji tego, co robisz i osobiście ryzykujesz udzielenie sprzedawcom niechętnym do ryzyka oddzielnych gwarancji finansowych), nigdy nie podpisuj gwarancji osobistej!