Bezrobotnym zmienia się osobowość, co utrudnia dywanom znalezienie pracy

Badania zrealizowane przez szkockich naukowców sugerują, że osobom, które nie mogą znaleźć roboty, zmienia się osobowość. Z biegiem czasu stają się one raz za razem mniej przyjazne, mniej pracowite i mniej otwarte w nowe doświadczenia.

Badacze z zespołu, którym kierował Christopher J. Boyce ze szkockiego Uniwersytetu Stirling, przeanalizowali bazę danych jednego z niemieckich instytutów, który systematycznie od 1984 roku wykonuje badanie wśród ok. 11 tys. niemieckich gospodarstw domowych m. in. na rzecz zatrudnienia, wykonywanych zawodów, zdrowia, zarobków i satysfakcji wraz z życia.

Błędne koło

Szkoci wzięli pod lupę riposty uczestników badania z latek 2005-2009. Wyniki badania wskazywały, że zarówno kobiety, jakim sposobem i mężczyźni, którzy poprzez dłuższy czas borykali się z bezrobociem, byli mniej przyjaźnie nastawieni do środowiska. Z tym iż mężczyźni przez pierwsze 2 lata bezrobocia byli więcej przychylnie nastawieni do otoczenia, a w grupie kobiet tego nie zaobserwowano.

Naukowcy nie są przekonani, dlaczego tak się przebieg zdarzeń, choć przypuszczają, że mężczyźni przez pierwszy okres bezrobocia próbują pogodzić się wraz z zaistniałą sytuacją i uspokajać najbliższych. Z w okamgnieniu czasu zniechęcają się jednakże i stają się mniej przyjaźni.

Badanie wykazało jeszcze jedno zjawisko: w grupie bezrobotnych kobiet i mężczyzn spadała zarówno sumienność, jak i motywacja. Christopher J. Boyce uważa, że to efekt błędnego koła, w które popadają osoby pozostające długo bez pracy – kiedy jej niedostatek, człowiek staje się w mniejszym stopniu życzliwy i przyjazny wobec innych, co zdecydowanie utrudnia znalezienie zatrudnienia.

Duże obciążenie dla psychiki

Trzeci skutek długotrwałego bezrobocia to mniejsza otwartość. Badacze nie są w stanie odpowiedzieć, dlaczego się niweluje, ale Boyce uważa, że świadomość tego, że nie istnieje się pracy, mocno obciąża psychikę, więc naturalne wydaje się, że takie osoby tracą ochotę do tego, by podróżować i odkrywać świeże rzeczy.

Wiele określa jednak na to, że gdy bezrobotni znajdują pracę, wraca dawna otwartość i przyjazne nastawienie.

Z badania można wyciągnąć jeszcze inne wnioski. Powinniśmy unikać stygmatyzowania osób bezrobotnych. Zamiast skupiania się dzięki tych cechach osobowości, które są przez wielu mniej tolerowane i myśleć: „Właśnie dlatego nie mogą odnaleźć pracy” Boyce radzi, by podejść do takich ludzi z większym zrozumieniem jak i również mieć świadomość, że pierwotnego zachowanie może być frakcją pewnego cyklu.

Tagi: praca kariera badanie Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem gniewny. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Wystarczy czynny żal

PROMOCJI Koniec budynku wielorodzinnym reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI przerabia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje zwiać spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilkunastu pracowników. Chodzi na temat aferę GetBack

Notowanie