Dekoracje świątecznie pozytywnie wpływają na nastrój

Jest naukowy powód, dla którego warto wcześniej rozwiesić świąteczne dekoracje

Świąteczne błyskotki lub promocje pojawiające się już w październiku czy listopadzie w sklepach wówczas już standard, który wielu osobom przypomina, jak skomercjalizowały się święta. Ale opuszczając placówki handlowe i próby wciągnięcia ludzi w konsumpcję, okazuje się, że nie ma nic złego we wczesnym celebrowaniu nadchodzących świąt. Według naukowców, może stanowić dla nas nawet korzystne, o ile zaczniemy rozwieszać dekoracje kilka tygodni przed innymi.

Epatowanie duchem świąt i radością z ich nadejścia już w listopadzie być może uczynić ludzi bardziej przyjaznymi, dostępnymi i towarzyskimi, zapewniają naukowcy w "Journal of Environmental Psychology". Według referatu światełka i inne świąteczne ozdoby są "sposobem porozumiewania sąsiadom swojej dostępności".

Świąteczne dekoracje podnoszą w duchu?

Naukowcy dowiedli tego poprzez badanie na grupie osób, którym pokazywano przeróżne domy. Niektóre spośród nich miały świąteczne dekoracje, inne nie. Domy dawny różnej wielkości i reprezentowały różne podłoża społeczno-ekonomiczne.

Uczestnicy jasno wskazywali, hdy udekorowane domy sprawiają, że ich właściciele wydają się "przyjaźni i spójni". To z kolei dowodzi, że świąteczne dekoracje czynią ich właściciela bardziej towarzyskim w oczach innych osób.

Zobacz też: Jak ludzie obchodzą Jezu Narodzenie na świecie

Według naukowców może się faktycznie dziać na skutek skojarzeń pomiędzy okresem świątecznym i dzieciństwem. Światełka, choinki czy aromaty ciast wywołują nostalgię i przypominają nam o świętach spędzanych z rodziną jak i również kochanymi osobami.

Według Steve'a McKeowna, psychoterapeuty jak i również psychoanalityka, założyciela MindFixers, zależność ta jest prosta: bożonarodzeniowe dekoracje to droga do odwiedzenia magicznych emocji i wspomnień z dzieciństwa, więc wieszanie ich wcześniej wydłuża polski entuzjazm.

Według McKeowna, osoby wcześniej wpadające w świąteczny nastrój chcą według prostu "przeżyć magię" wciąż raz.

W globie pełnym stresu i wątpliwości ludzie lubią łączyć się z rzeczami, które czynią ich szczęśliwymi i świąteczne dekoracje silnie wywołują te uczucia z dzieciństwa.

Z drugiej strony, psychoterapeuta wskazuje, że dekoracje po listopadzie mogą być także próbą nadrobienia klimatu za poprzednie, niezbyt radosne święta. Niezależnie jednak od podstawy, raczej nie zaszkodzi nam, jeśli zaczniemy wpadać przy świąteczny klimat kilka dób wcześniej i poczujemy po związku z tym niemal dziecięcą radość.

Decyzja prezydenta ws. OFE realna wcześniej. Przedtem konsultacje Informacje