Bitcoin dzieli się i powstaje Bitcoin Cash. Wyjaśnienie, dlaczego i co się teraz dzieje

Category: Więc Jeśli
17 lutego 2021

Autor

 • David GlanceDyrektor UWA Center for Software Practice, University of Western Australia

  Oświadczenie o ujawnieniuDavid Glance posiada 0,3 bitcoina i 0,3 bitcoina w gotówce

  WzmacniaczUniwersytet Australii Zachodniej zapewnia fundusze jako partner-założyciel The Conversation AU.

  Conversation UK otrzymuje fundusze od tych organizacji

 • E-mail
 • ŚwiergotFacebookLinkedInWhatsAppPosłaniecWszystko zaczęło się od dyskusji o tym, jak zmienić Bitcoin. Potrzebne było coś, co pomogłoby mu lepiej radzić sobie z rosnącą liczbą osób korzystających z kryptowaluty.

  Jednak po latach debat wyłoniły się dwa różne obozy ideologiczne o przeciwstawnych poglądach. Doprowadziło to do „rozwidlenia Bitcoina na dwie wersje: Bitcoin, taki jaki jest teraz, ale z pewnymi ewolucyjnymi zmianami, aby uczynić go bardziej wydajnym, oraz Bitcoin Cash, klon Bitcoina, ale z szeregiem różnic technicznych.

  Spór ma charakter wysoce techniczny, ale fakt, że w ogóle do niego doszło, jest odzwierciedleniem natury Bitcoina.

  W przeciwieństwie do innych programów, programiści nie mogą po prostu wprowadzać zmian jednostronnie – muszą mieć zgodę grup i firm, które są odpowiedzialne za „tworzenie Bitcoinów. Innymi słowy, górnicy Bitcoinów i grupy prowadzące giełdy, które pozwalają na kupno i sprzedaż Bitcoinów.

  Jaki był argument?

  Spór o to, jak skalować Bitcoin, koncentrował się wokół ograniczeń nałożonych przez oryginalny projekt Bitcoina. Ograniczały one sposób, w jaki transakcje były przetwarzane i umieszczane w publicznej księdze transakcji, zwanej blockchain.

  Uzasadnieniem tego było przedłożenie bezpieczeństwa systemu nad funkcjonalność, która, biorąc pod uwagę niewielką liczbę osób korzystających z Bitcoin w tamtych początkach, nie stanowiła problemu.

  Opcje zniesienia tego ograniczenia stały się jednak punktem spornym między różnymi grupami programistów i ich różnymi zwolennikami. Jedna grupa, składająca się z głównych deweloperów Bitcoin, zdecydowała się na stopniowe podejście, które najpierw pozwoliłoby uzyskać więcej miejsca w księdze poprzez tasowanie sposobu przechowywania rzeczy. Następnie, jako drugi krok, zwiększ rozmiar „bloków lub grup transakcji, które zostały dodane do łańcucha bloków (księgi rejestrującej wszystkie transakcje Bitcoin).

  Jednak inna grupa deweloperów, na czele której stoi były deweloper Facebooka, Amaury Séchet, nie zgodziła się z tym podejściem. Nie wierzyli, że to rzeczywiście się uda, więc wymyślili inny projekt.

  Postanowili przejść do nowego projektu, który zasadniczo oznaczał odejście od istniejącego łańcucha bloków Bitcoin i stworzenie własnej wersji. Jedynym sposobem, w jaki widzieli wdrożenie tego projektu, było ustawienie czasu, a następnie rozpoczęcie tworzenia własnej wersji Bitcoin, Bitcoin Cash.

  Spór dotyczył nie tylko technologii. Różnymi graczami kierują interesy ideologiczne i handlowe.

  Jakie było rozwiązanie aktualizacji Bitcoin?

  Aby zrozumieć, co proponowali twórcy rdzenia Bitcoin, wyobraź sobie transakcje zapisywane na kartce papieru: arkusz papieru zawiera listę wszystkich indywidualnych wysyłek bitcoinów z jednego adresu na drugi. Zawiera również podpis nadawcy oświadczający, że nadawca faktycznie posiada środki, które wysyła, oraz inny podpis, który informuje, że chce teraz wydać część tych środków. Podpisy te zajmują sporo miejsca na papierze.

  Bitcoin pozwala na umieszczenie jednej kartki papieru w szafce na dokumenty (blockchain) co 10 minut, więc jeśli kartka papieru jest pełna szczegółów transakcji, każda nowa transakcja musi poczekać, aż zostanie umieszczona na następnej kartce papieru.

  Propozycja twórców rdzenia Bitcoin o nazwie SegWit2x chciała ulepszyć sposób działania Bitcoin, mówiąc, że podpisy można przenieść na oddzielną kartkę papieru, która jest składana wraz z arkuszem zawierającym informacje o transakcji.

  Ponieważ na papierze jest więcej miejsca, można zapisać więcej transakcji. Drugą propozycją było ustalenie harmonogramu, dzięki któremu system pozwoliłby na dwa arkusze transakcji zamiast jednego.

  Czego chcieli ludzie z gotówką Bitcoin?

  Twórcy gotówki Bitcoin nie zgodzili się z pomysłem oddzielenia podpisów od transakcji. Myśleli, że to „hack.

  Gotówka Bitcoin nie korzysta z tego podejścia i zamiast po prostu pozwolić na dwukrotne zwiększenie rozmiaru bloku, gotówka Bitcoin może wzrosnąć do ośmiu razy. Zmienili także sposób, w jaki używano sygnatur, aby lepiej pasowały do ​​określonych typów sprzętu używanego do przechowywania bitcoinów.

  Co się teraz stanie?

  Bitcoin cash został oficjalnie uruchomiony 1 sierpnia o 18:24:41 UTC (GMT).

  Każdy, kto miał Bitcoin przed tą datą, teoretycznie ma dostęp do tej samej liczby gotówki Bitcoin. Obecna cena w momencie pisania tego tekstu wynosiła 358 USD za gotówkę bitcoin. Stanowiło to około 20% ceny Bitcoina, którego cena wynosiła 2715 USD.

  Od czasu uruchomienia gotówki Bitcoin inne giełdy zapowiedziały, że będą ją wspierać, więc wydaje się, że nabiera rozpędu.

  Posiadanie dwóch różnych Bitcoinów nie powinno stanowić większego problemu dla zwykłych inwestorów, biorąc pod uwagę, że mogą one mieć różne cechy, a ich cena zacznie się dość szybko zmieniać niezależnie.

  To, czy wyłoniony zostanie ostateczny zwycięzca, będzie zależeć od tego, jak zmiany faktycznie zadziałają w praktyce i na to będziemy musieli poczekać i zobaczyć.