Huawei - pozew przeciwko USA

Koncern Huawei pozwał Stany Zjednoczone

Chiński koncern telekomunikacyjny Huawei pozwał Stany Zjednoczone. Sprawa ma związek z przyjęciem za pośrednictwem USA regulacji zabraniających administracji rządowej utrzymywania kontaktów spośród firmami używającymi infrastruktury telekomunikacyjnej Huawei.

Pozew jest złożony w sądzie federalnym dla wschodniego dystryktu Teksasu, gdzie znajduje się amerykańska centrala Huawei.

Huawei poszedł do sądu

Zgodnie spośród wcześniejszymi zapowiedziami koncern upublicznił informację o wytoczeniu sporu rządowi Stanów Zjednoczonych. Prawnicy chińskiego giganta utrzymują, iż zakaz utrzymywania kontaktów roboczych z podmiotami korzystającymi a mianowicie systemowo bądź częściowo a mianowicie z technologii Huawei w związku zastrzeżeniami z punktu widzenia defensywy kraju w ramach ustawy NDAA (National Defense Authorization Act), jest sprzeczne spośród konstytucją.

- Zjazd USA nie przedstawił od momentu roku żadnego dowodu, który uzasadniałby restrykcje zastosowane wobec produktów firmy Huawei - oświadczył Guo Ping pełniący aktualnie funkcję prezesa koncernu (funkcja sprawowana rotacyjnie).

Reuters zaznacza, żełożenie pozwu przeciwko władzom Stanów Zjednoczonych jest krokiem taktycznym, wywołanym tym, że USA próbują się przekonać swych sojuszników, by w imię bliskiej współpracy z Amerykanami przy sferze technologicznej zakazały wykorzystywania urządzeń i rozwiązań proponowanych przez Huawei.

W oświadczeniu koncernu wskazano także, że Amerykanie dokonywali ataków hackerskich na serwery Huawei i wykradli korespondencję spółki - podaje Reuters.

O zamiarach wytoczenia sporu informował dziennik "The New York Times", który mianował się na "dwie jednostki zaznajomione ze sprawą, które zastrzegły sobie anonimowość". W ocenie "NYT" firmie Huawei może chodzić o zmuszenie rządu USA do bardziej konkretnego przedstawienia zastrzeżeń w stosunku do chińskiego koncernu. Dziennik odnotowuje, że przedstawiciele władz USA od lat twierdzą, że sprzęt telekomunikacyjny Huawei mógłby być wykorzystywany przez Pekin do szpiegostwa i zakłócania łączności.

AT&T i Verizon nie mogą korzystać z Huawei

Huawei temu stanowczo zaprzecza, ale wielkim kompaniom telekomunikacyjnym takim jak AT&T i Verizon praktycznie uniemożliwiono korzystanie ze sprzętu chińskiego koncernu. Waszyngton wzywa rządy innych państw do wprowadzenia zakazu korzystania z wyrobów Huawei.

Chińska przedsiębiorstwo stara się obecnie na temat budowę sieci 5G w wielu krajach europejskich.

Według "NYT" Huawei planuje argumentować przed sądem, że amerykańska ustawa aprobująca wydatki na cele obronne, w której znalazł się zakaz wykorzystywania sprzętu chińskiego koncernu przez agencje federalne, wydaje się niedopuszczalną formą karania partnera bez odpowiedniego procesu. Zakaz dotyczy także innej chińskiej firmy - ZTE.

W styczniu ministerstwo sprawiedliwości USA przedstawiło koncernowi Huawei oraz jego wiceprezes Meng Wanzhou 13 zarzutów dotyczących łamania amerykańskich sankcji przeciwko Iranowi, a też licznych oszustw, w poniższym instytucji bankowych, elektronicznych i kradzieży technik. Meng została zatrzymana 1 grudnia 2018 roku po Kanadzie na wniosek władz amerykańskich, które domagają się jej ekstradycji. W piątek rząd Kanady wyraził zgodę na rozpoczęcie procedury ekstradycyjnej. Meng, obecnie przebywa przy areszcie domowym.

W niedzielę Meng, prywatnie córka założyciela Huawei, pozwała rząd kanadyjski, służbę ochrony barier i policję, zarzucając wykładzinom naruszenie jej konstytucyjnych praw podczas zatrzymania.

Amerykanie tworzą komitet przeciwko Chinom