Hakerzy w Apple, Facebooku czy Microsofcie

Złamali zabezpieczenia. Dostali pracę w Apple i Facebooku

10-letni Jani włamał się na serwery Instagrama. Następnie usuwał cudze komentarze pod zdjęciami innych użytkowników. Z serwerów mogły znikać dziesiątki fraz „ślicznie wspólnie wyglądacie” i hashtagi #zazdro oraz #zwariataminajlepiej. Za własne czyny otrzymał 10 tys. dol. od Facebooka, do którego należy Instagram. Jak wówczas możliwe? Facebook prowadzi program polowania na błędy po swoich serwisach.

Ojciec chłopca powiedział fińskiej gazecie „Iltalehti”, że jego synowie zawczasu znajdowali błędy na stronach internetowych, ale żadne do tej pory nie zaakceptować zasłużyło na wypłatę.

W 2015 roku Nasza klasa zakwalifikował 102 błędy jako bardzo ważne. W danym 2015 roku firma otrzymała ponad 13 tys. zgłoszeń. Od początku programu w 2011 roku rozdano więcej niż 4, 3 mln dol.

Jani nie wydaje się być wcale najmłodszym hakerem przy historii. Trudzili się tymże już 5-latkowie. Z transportu część nastoletnich, sieciowych włamywaczy trafiała do firm, wskazane jest zabezpieczenia łamali. Chodzi o gigantów takich jak Apple, Google czy Microsoft.

Kristoffer von Hassel

5-latek wraz z San Diego pewnego miesiąca włamał się na rachunek rozliczeniowy Xbox Live na gry telewizyjnej jego ojca. Dzięki wstecz mógł grać w rozrywki, w które nie powinien, czy też oglądać filmy na YouTubie, których doświadczać nie powinien.

Von Hassel kilkukrotnie wprowadził błędne hasło w serwisie, na czym wstukał kombinację paru spacji i nacisnął Enter. Gdy rodzice przyłapali jego na graniu w zabronione tytuły, poprosili o objaśnienie. Ojciec przekazał następnie wiadomości Microsoftowi.

Rodzina otrzymała za pomoc roczną subskrypcję do Microsoft Live Gold, 4 gry i 50 dol. Kristoffer von Hassel trafił na listę jednostek pracujących nad bezpieczeństwem w firmie. Okrzyknięto go także najmłodszym hakerem w relacji.

Chris Putnam

Chris Putnam był w 2005 roku studentem i miał dużo wolnego czasu. Postanowił poświęcić go na internetowe żarty. Zainfekował Facebooka robakiem, który to jak zaraza przenosił się z profilu na kierunek. Wspomniany robak sprawiał, hdy profile nosicieli wyglądały jak z MySpace’a: pojawiały się tabelki i mnóstwo tekstu.

Z Putnamem skontaktował się lekko wściekły Dustin Moskovitz, jeden ze współzałożycieli Facebooka. Po blisko miesiącu wymieniania się mailami, zaproponował młodemu hakerowi pracę. – Będę na zawsze zobowiązany, że firma podchodziła z taką sympatią do analogicznych mi osób: inżynierów samouków i hakerów. To naprawdę wyróżnia Facebooka – pisał Putnam w serwisie Quora.

Peter Hajas

Peter Hajas wówczas znana postać wśród internautów „złamanych” iPhone’ów (tych spośród tzw. „jailbreakiem”). Nie wolno do końca powiedzieć, że włamał się do oprogramowania firmy, ale zaprojektował usprawnienie wykorzystywane w takich „lewych” sprzętach. Apple postanowił jego nawet zatrudnić.

Chodzi o MobileNotifier, ogromne udoskonalenie w powiadomieniach na iPhonie w 2011 roku – łatwiej było się do odwiedzenia nich dostać, an one same nie przeszkadzały faktycznie użytkownikom telefonów. Powiadomienia po iOS 5 były jawnie kopią MobileNotifiera.

Owen Walker

Walker pomógł grupie hakerów w kradzieży ok. 26 mln dol. z więcej niż miliona komputerów na pełnym świecie. Sam nauczył się programowania i szyfrowania informacji. Wykryto u niego później syndrom Aspergera.

Pieniądze udało się zebrać wraz z „końcówek” na kontach ofiar. Walker przyznał się do winy w wieku 18 lat, ale skończyło się jedynie na oddaniu kasy i zapłaceniu grzywny.

Po całej historii Walker został zatrudniony jako doradca do spraw bezpieczeństwa poprzez nowozelandzki telekom TelstraClear.

Tagi: haker Apple Microsoft facebook Instagram Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Wydawane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić wykroczenie – kliknij w adres „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i maksymy obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Należy czynny żal

PROMOCJI Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilku pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

Afera KNF. Pełne nagranie rozmowy Chrzanowskiego z Czarneckim