Ile kosztuje rakieta SpaceX wielokrotnego użytku

Elon Musk wydał miliard dolarów na rakiety wielokrotnego użytku. Jak szybko ta inwestycja się wróci?

SpaceX, firma kosmiczna założona przez Elona Muska i zarządzana przez Gwynne Shotwell, robi wszystko, żeby obniżyć koszt misji kosmicznych. 30 marca Musk i jego zespół udowodnili, hdy są w stanie wystrzelić w kosmos rakietę, która już raz przetransportowała ładunek na orbitę. Zajęło im to 15 lat. Do odwiedzenia tej pory SpaceX zainwestował w technologie, które wówczas umożliwiają, około 1 mld dol.

Pojawia się pytanie: jak szybko ów inwestycja się zwróci? By znaleźć odpowiedź, stworzyliśmy 3 prawdopodobne scenariusze:

SpaceX, by zrealizować komercyjne zadania, wykorzystuje teraz rakietę Falcon 9. Klient za wyniesienie ładunku w kosmos musi zapłacić ok. 62 mln dol.

Foto: SpaceX/domena publiczna / Flickr

Falcon 9 posiada 70 m wysokości i będzie w stanie wynieść ładunek miary szkolnego autobusu.

Foto: John Moore / Staff / Getty Images

Jak każda rakieta orbitalna, Falcon 9 składa się z 2 stopni (członów). 1-wszy, tzw. booster, jest największy.

Foto: SpaceX/domena publiczna / Flickr/Adaptacja: BI

Ale inaczej niż w przypadku innych rakiet, pierwszy człon Falcona 9 potrafi wylądować na ziemi bądź na morzu i może być wykorzystany ponownie.

Foto: SpaceX/domena publiczna / Flickr

Musk powiedział w marcu, iż booster pochłania 70 proc. kosztów wysłania w kosmos całej rakiety, więc poniekąd gdy tylko raz wykorzysta się go ponownie, SpaceX zaoszczędza miliony dolarów.

Foto: SpaceX/domena publiczna / Flickr

Ten fakt będzie miał jeszcze większe znaczenie przy startach rakiet Falcon Heavy, które będą miały aż 4 boostery.

Foto: SpaceX / YouTube

SpaceX odmówił udzielenia wiadomości nt. zysków, kosztów jak i również tego, kiedy zwróci się miliardowa inwestycja, więc przeanalizowaliśmy kilka możliwych scenariuszy. Jefferies International LLC rozpisała nakład pieniężny wysłania rakiety SpaceX przy kwietniu 2016 roku.

Foto: materiały prasowe

Jednak część danych z tej tabeli nie wydaje się być aktualna. Firma nie zgodziła się na rozmowę o tych szacunkach.

Sięgnęliśmy zatem po informacje udostępniane w ostatnim czasie za pośrednictwem SpaceX oraz samego Elona Muska i Gwynne Shotwell, CEO SpaceX.

Foto: Dia Dipasupil / Staff / Getty Images

Musk deklarował np., że czub rakiety (koszt: 6 mln dol. ), w którym jest ekwipunek, również można wykorzystać znowu.

Foto: SpaceX / Wikimedia

Oparliśmy się na informacjach Jefferies International, że SpaceX inkasuje 40 proc. kwoty, którą za wysłanie ładunku ma obowiązek zapłacić klient. To zapewnia 24, 8 mln dol.

Przyjęliśmy też, że SpaceX będzie w będzie wystrzelić ten sam booster 15 razy, czyli iż koszty zwrócą się za sprawą technologii pozwalającej na stosowanie rakiet wielokrotnego użytku.

Foto: SpaceX/domena publiczna / Flickr

Załóżmy trzy różne scenariusze. Pierwszy: SpaceX wysyła w wszechświat booster wielokrotnego użytku jak dwa tygodnie i dzieli się kwotą, którą w ten sposób zaoszczędza spośród klientami. Od obecnego wydatku wysłania rakiety odejmijmy 6 mln dol.

Foto: SpaceX/domena publiczna / Flickr

Shotwell rozmawiała niedawno, że firma pocznie oferować 10 proc. zniżki klientom, których ładunek będzie wysłany w rakiecie wielokrotnego użytku. Deklarowała też, że początkowo przygotowanie rakiety do odwiedzenia ponownego wystrzelenia zajmie miesiące, ale w przyszłości tenże czas skróci się do odwiedzenia dni.

Zgodnie wraz z tych scenariuszem SpaceX mógłby odzyskać 1 mld dol. po ok. roku i siedmiu miesiącach, zakładając zaoszczędzone pieniądze na misjach z wykorzystaniem Falcona 9 wielokrotnego użytkowania.

Foto: Forum Polska Agencja Fotografów

Gdyby dodać do tegoż pięć startów większego (i droższego) Falcona Heavy, tenże czas skróci się jeszcze o 4 miesiące.

Scenariusz drugi: SpaceX przesyła Falcona 9 z misją co 2, 5 tygodnia, oszczędza 50 proc. nakładów pieniężnych i obniża cenę o prawie 20 proc.

Foto: SpaceX/domena publiczna / Flickr

Zgodnie z tym scenariuszem firma odzyskałaby włożone pieniądze przy kosmiczny biznes (wspomniany jednej mld dol. ) w trzy lata i dwa miesiące. Gdy dodać do tego trzy starty Falcona Heavy w roku, odejmujemy od tego ok. 5 miesięcy.

Foto: SpaceX / YouTube

Trzeci scenariusz: SpaceX przesyła w kosmos rakietę z ładunkiem co trzy tygodnie i bardziej hojnie dzieli się oszczędnościami – 75% z tych oszczędności wędruje do klientów. Dodatkowo dzieli się z nimi według połowie tym, co zaoszczędza na samej procedurze wystrzelenia rakiety. W takiej kwestii klienci dostają 30 proc. zniżki.

Foto: SpaceX/domena publiczna / Flickr

Firmie Muska zwróciłyby się w takiej sytuacji zainwestowane wcześniej pieniądze w pięć czasów i pięć miesięcy. Po przypadku kilku startów Falcona Heavy w roku - nastąpiłoby to dziewięć miesięcy wcześniej.

Foto: SpaceX / YouTube

Te wszystkie scenariusze nie biorą pod uwagę nieudanych startów, które mogą namieszać w harmonogramie i odstraszyć klientów. Po wypadku spośród czerwca w 2015 roku kalendarzowego, gdy rakieta wybuchła zanim planowanym startem, SpaceX stracił wg szacunków aż 260 mln dol. Falcon dziewięć wybuchł na platformie startowej ponownie we wrześniu 2016 roku.