Elżbieta Rafalska o bezrobotnych i ubezpieczeniach zdrowotnych

Min. Rafalska: 40 proc. bezrobotnych wydaje się być zarejestrowanych tylko po wówczas, by brać ubezpieczenie zdrowotne

Według Elżbiety Rafalskiej, minister rodziny, pracy jak i również polityki społecznej ok. 30 proc. osób zarejestrowanych przy urzędach pracy to ludzie, które figurują w rejestrach tylko po to, by mieć ubezpieczenie zdrowotne. Przyznała także, że od 20 lat nie znaleziono sposobu na to, by jednostki te wyłączyć z grupy osób faktycznie poszukujących pracy.

Min. Rafalska poruszyła temat nierozwiązny w Naszym kraju od dłuższego czasu. Już kilka lat temu ówczesny minister zdrowia Sławomir Neumann w rządzie PO-PSL mówił, że "rozumie potrzebę Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, żeby oddzielić osoby, które zapisują się do urzędu pracy tylko po wówczas, żeby mieć ubezpieczenie zdrowotne, od tych, które faktycznie poszukują pracy".

Były wtedy rzucane różne pomysły na rozwiązanie tej sprawy, jak "jedno okienko gwoli bezrobotnego", ale ostatecznie niedużo z tego wyszło. Ze słów min. Rafalskiej powstaje więc, że swoiste "fałszywe bezrobocie" wciąż w Naszym narodzie ma się dobrze.

Poprosiliśmy resort pracy o więcej szczegółów w naszym zakresie.

Eurostat jak i również bezrobocie

Elżbieta Rafalska skomentowała również we wtorek dane o bezrobociu, które w poniedziałek podał Eurostat,. "Dokonaliśmy kolejnej zmiany w poziomie bezrobocia. Jesteśmy za Czechami, jednak razem z Niemcami w drugim miejscu (... ) więc jesteśmy w towarzystwie tych, którzy swój rynek pracownika mają od wielu, dużej liczby lat" - powiedziała minister Elżbieta Rafalska.

W poniedziałek Eurostat podał, hdy bezrobocie w Polsce wyniosło w sierpniu 3, cztery proc. (wobec 3, 5 proc. w lipcu). Cyfra bezrobotnych wyniosła 585 tys. osób.

Elżbieta Rafalska o bezrobotnych i ubezpieczeniach zdrowotnych

"Należy pamiętać, że średnia europejska to 6, jedenastu proc. więc mamy połowę średniego unijnego poziomu bezrobocia" - podkreśliła minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Rafalska podając te dane w Olsztynie przyznała, że jest w regionie, "który w skali państwie ma zawsze stopę bezrobocia wyższą, bo obecnie sięga ona 9, 8 proc. ".

Rafalska przyznała, że niektóre osoby mają kłopot ze znalezieniem robocie z powodu braku kompetencji, bądź miejsca zamieszkania, które zakłóca dojazd do pracy. "Ale rynek pracownika to przede wszystkim większe zarobki i możliwość zmiany pracy, jeżeli obecna nie zadowala pracownika" - powiedziała Rafalska.

Rafalska: rząd nie potrzebuje wyręczać samorządów ws. strategii społecznej

odczas spotkania w Olsztynie minister Rafalska powiedziała, hdy rząd realizuje szereg programów społecznych m. in. "Maluch+", bądź "Senior+", jakie mają wspomóc samorządy w ich działaniach.

"Wspieramy szereg zadań samorządowych, które są zadaniami własnymi samorządów, na które samorządy mają swoje środki przy postaci wpływu z podatków (... ). My poszukujemy partnerskich relacji, an odrzucić zastępowania rządowymi programami tego, co powinny realizować przy zakresie własnej lokalnej strategii społecznej samorządy. Środki rządowe mają stanowić dodatkowy bodziec do rozwiązywania tych problemów" - powiedziała Rafalska jak i również dodała, że zaczyna się spotykać z propozycjami, by rząd w całości finansował np. opiekę nad najmłodszymi w żłobkach.

"Nie chcemy się spotkać z sytuacją, że za chwileczkę będzie oczekiwanie, że fast wyręczymy samorządy w rozwiązywaniu ich polityk lokalnych. Wówczas nie o to rozchodzi. (... ) To samorząd wie, na co emituje swoje środki, powinien owe zadania realizować, korzystać wraz z naszych rządowych programów, ale na pewno się nimi niecałkowicie wyręczać. Naszym zadaniem i naszą ambicją nie jest zastępowanie wszystkiego" a mianowicie podkreśliła Rafalska.

Omawiając realizację rządowych programów społecznych na Warmii i Maurach Rafalska powiedziała, że w zakresie programu "Rodzina 500+" do samego końca lipca wydatkowano 530, jedenastu mln zł dla 94, 3 tys. rodzin (149, 8 tys. dzieci). W ramach "Dobrego startu" wypłacono 56 mln zł dla 108, 7 tys. uczniów.

W ostatnim momencie w regionie coraz więcej rodzin korzysta z "Karty dużej rodziny" - w 2015 było to 30, 3 tys. rodzin, obecnie już 81, 3 tys. rodzin. Rośnie także cyfra podmiotów honorujących tę kartę, obecnie to 227 partnerów i 926 miejsc.

Do programu "Maluch+" po woj. warmińsko-mazurskim przystąpiło 130 placówek, gdzie do ukończenia 2018 roku ma być 3, 1 tys. obszarów żłobkowych.

Chcesz zwiększyć swoją wartość w dziedzinie pracy w finansach? Pozostań strategiem na miarę XXI wieku