Chcesz zwiększyć własna wartość na rynku robocie w finansach? Zostań strategiem na miarę XXI wieku

Działy Financial Planning & Analysis, bez względu na to, lub są integralną częścią firmy, czy też prowadzone będą przez zewnętrzne przedsiębiorstwa, stanowią mózg organizacji. Dlatego także praca analityka finansowego postrzegana jest jako przyszłościowa jak i również rozwojowa. I nie przekształci tego cyfrowa rewolucja.

Wraz z rozwojem ogólnego kapitalizmu działy finansowe przy każdej firmie zmieniają się niezwykle dynamicznie. Coś, co jeszcze wczoraj kojarzyło się z księgowością za dębowym biurkiem, dziś jest skomplikowaną pracą za pomocą arsenału, który oferuje Big Data. Poważna analiza finansowa to nie tylko zapewnianie płynności finansowej firmy, ale robienie całej strategii działania jak i również rozwoju.

Praca przy działach planowania i analiz pozwala mieć realny oddziaływanie na zarządzanie przedsiębiorstwem w wielu etapach: od planowania strategicznego, poprzez tworzenie budżetu i prognozowanie wyników, aż po raportowanie działań. Analitycy finansowi operują na rozległych ilościach danych i analizują je w bardzo natychmiastowym tempie – to bardzo wymagająca, ale wdzięczna praca.

Czym powinien charakteryzować się dobry analityk finansowy?

Z pewnością podstawą są zaawansowane zdolności analityczne i matematyczne. Konieczna jest również biegła znajomości finansów, gruntowne odczytanie ekonomii oraz mechanizmów rynkowych. Oczywiście ważne będą także tzw. kompetencje elastyczne. Umiejętność przekładania liczb na język korzyści/strat oraz pokazywania praktycznych aspektów teoretycznych wyliczeń – bez tych kompetencji trudno o zwycięstwo.

Dobry analityk pieniężny musi być nie tylko matematycznym szachistą, ale również zręcznym wodzem – musi wspierać swoich partnerów biznesowych w wyborze optymalnych rozwiązań. Rozwijanie inteligencji emocjonalnej jest tutaj równie ważne, jakie możliwości ćwiczenie scenariuszy finansowych – nawet najlepszy pomysł ma możliwość upaść, gdy nie zostanie można go atrakcyjnie oddać. Chociaż matematyka jest królową nauk, to ludzie po swej naturze to istoty mocno emocjonalne i również tęgie umysły powinny o tym pamiętać.

Jak rozwinąć swoje zdolności w naszym zakresie?

W dzisiejszych epokach uczenie się nie wydaje się być zamkniętym etapem, ale ciągłym procesem – kto odrzucić chce się cofać, powinien się rozwijać. Także analitycy i planiści muszą ciągle inwestować w swój rozwój. Niezwykle istotna jest tu otwartość na zmiany – świat finansów, szczególnie po dobie globalnych zależności, wydaje się być w końcu bardzo niepohamowany. Różnorodność zadań, jakie mają możliwość wykonywać pracownicy działów planowania i analiz, wymusza niesłychanie szerokie, a jednocześnie profesjonalne doświadczenie i dużą intencjonalność biznesową. To ciekawe połączenie, ale też duże wyzwanie.

Najlepsze firmy dają swoim pracownikom szereg szkoleń – od tych stricte „narzędziowych” po rozwijające kompetencje dodatkowe. Przedsiębiorstwa zdają osobiście sprawę, że kluczowym być może być przygotowanie pracowników do działań w rzeczywistości czwartej rewolucji (po)przemysłowej, czyli w epoce silnej robotyzacji.

– W Aon staramy się uczestniczyć aktywnie w naszej zmianie. Już teraz część naszych kolegów przechodzi warsztaty z zakresu robotyzacji, natomiast sami pracownicy w ważnym stopniu automatyzują procesy własne i współpracowników. W tychże zmianach widzimy potencjał dzięki rozwój zarówno jeśli chodzi o umiejętności techniczne, jak i możliwość zyskania ogromniejszej ilości czasu na zachowanie dokładniejszych analiz oraz wychodzenie naprzeciw oczekiwaniom naszych współpracowników w biznesie – podkreśla Barbara Wolska, FP&A Relationship and Ops Manager w Aon EMEA Finance Center.

Dla Aon – lidera w doradztwie i realizacji usług biznesowych z obrębu zarządzania ryzykiem oraz kapitałem ludzkim – przygotowanie zatrudnionych do działań w sferze rozwiniętej sztucznej inteligencji to sprawa priorytetowa. Jak zauważył Charlie Love, prowadzący Centre of Excellence Aon przy Krakowie, robotyzacja i automatyzacja nie musi być zagrożeniem dla pracowników, ale może stanowić wręcz szansą na lepszą i ciekawszą pracę!

– Technologie takie jak na przykład RPA (Robotic Process Automation) wyeliminują konieczność dźwigania poprzez nas ciężaru przetwarzania danych i pozwolą skupić się na tym, co nazywamy prognozowaniem. Odnośnie do podstawowe raportowanie i proste procesy w obrębie FP&A (Financial Planning & Analysis – przyp. red), będą one zautomatyzowane za pomocą wykorzystaniu nowych technologii. Zasoby, które dzięki temu zyskamy, przesuniemy do analiz zorientowanych w przyszłość, które generują autentyczną wartość dodaną dla interesu i pozwalają liderom dokonywać lepszych i bardziej spontanicznych decyzji biznesowych oraz zaopatrywać lepszych rezultatów dla przedsiębiorstwa. FP&A jest w tej chwili dzięki rozdrożu, w najbliższym momencie będziemy automatyzować dużo standardowego raportowania, z którym teraz się borykamy i zaczniemy poświęcać o wiele większą ilość wiadomości czasu spoglądaniu w czas przyszły, jednocześnie zacieśniając relacje spośród liderami i pogłębiając przytomność biznesową – tłumaczył Love w rozmowie z Karierą w Finansach.

Robotyzacja nie zagrozi finansistom

W świetle nadchodzących zmian praca przy obszarze planowania i zasobów wydaje pewna i perspektywiczna. Niedawny raport dotyczący progresu sztucznej inteligencji przygotowany poprzez szacowny Future of Humanity Institute Uniwersytetu Oxfordzkiego pokazuje, że co prawda w ciągu 45 lat roboty mogą zautomatyzować większość zadań, które dziś wykonują ludzie, lecz dotyczy to głównie działań prostych i automatycznych. Finansiści XX wieku – łączący matematyczną precyzję z humanistycznym pierwiastkiem mogą stanowić pewni zatrudnienia i wzrostu – roboty zajmą się żmudnymi działaniami, pozostawiając im kluczowe, ciekawsze zadania.

Warunkiem stabilnej i interesującej pracy jest ciągły zbalansowany rozwój. Warto obserwować, które to nowe role/trendy pojawiają się w finansach i jakie nowe umiejętności są przewidywane. Póki pieniądze nie znikną – a na to się nie zanosi – póty karuzela planowania jak i również analizy będzie się zwodzić. Obserwowanie tego mechanizmu wiele mówi o formy globalnego kapitalizmu i czujny widz na pewno spośród tego skorzysta.

Tagi: zarządzanie praca analityk Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zameldować naruszenie – kliknij po link „Zgłoś Facebookowi” tuż przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli jakiś człowiek spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć sankcje. Wystarczy czynny żal

PROMOCJI Koniec budynku wielorodzinnym reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI przekształca nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku jak i również kilkunastu pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie