Czesi kupują polski węgiel. Na naszym portalu taniej i pewniej  Informacje

Temat: Czechy

  • Czechy: bakterie salmonelli w polskim mięsie drobiowym
  • Polskie mięso pod czeskim nadzorem. Komisja Europejska przypomina o zasadach
  • "Salmonella w wołowinie z Polski". Czeski minister zapowiada kontrole
  • Prawny spór o Krecika. "Chciałam nadal cieszyć dzieci"
  • Zielone światło od przedstawienie premierowe. Odszkodowania dla czeskich Kościołów będą opodatkowane

Czesi z regionów przygranicznych kupią polski węgiel. Nie przeszkadzają im ostrzeżenia specjalistów, którzy twierdzą, że nasze paliwo jest gorszej jakości.

W ostatnich tygodniach wielokrotnie wzrosła w północnych Czechach sprzedaż polskiego węgla. Mimo iż w okolicy Karwiny mieszczą się największe czeskie kopalnie, miejscowi wolą kupować opał od momentu Polaków. Powodem jest coś znacznie więcej aniżeli tylko niższa cena, ale także niejasna sytuacja miejscowego producenta.

Polski węgiel pojedzie na Ukrainę? "Mieliśmy takie zainteresowanie"

Jak mówi Czeskiemu Radiu pan Kazimierz - były górnik – robieniu zapasów sprzyja także zbliżająca się zima. a mianowicie Węgiel kupuję w składzie niedaleko domu, ale chodzi oczywiście o polski węgiel. Jest tańszy o przeszło 40 koron. Więc z jakiego powodu mam niepotrzebnie wyrzucać finanse? - podkreśla.

Ukraina jak i również kryzys

Zwiększone zainteresowanie węglem wynika też z faktu kryzysu na Ukrainie oraz problemów miejscowej kopalni. W sytuacji zaostrzenia się sytuacji dzięki wschodzie, Czesi obawiają się, że surowiec będzie wyprzedawany właśnie tam – natomiast to spowoduje wzrost cen węgla. Kłopoty może wywołać również sytuacja koncernu węglowego OKD, który od mnóstwo miesięcy grozi zamknięciem tutejszej kopalni. Zaprzestanie wydobycia bez wątpliwości przełoży się na wzrost cen opału.

Zwiększone zainteresowanie polskim węglem natychmiast wzbudziło falę krytyki własnego surowca. Niektórzy specjaliści i media twierdzą, że lokalny węgiel jest gorszej jakości niż czeski. Z owymi argumentami nie zgadza się pan Kazimierz, który przez lata pracował w czeskiej kopalni.

- Węgiel nie ma flagi – pali się dokładnie tak samo jak ten czeski. Złoże, z którego pochodzi urobek ciągnie się z Pepik aż do Polski. To jest ten sam węgiel - powiedział w Czeskim Radiu.

Bitcoiny króla internetowego podziemia na rządowej aukcji Informacje