Hiszpański PKB rośnie. Dzięki narkotykom i prostytucji  Informacje

Temat: Hiszpania

  • Słony rachunek za trunek. Nowe przepisy na atrakcyjnej wyspie
  • Słynna piosenkarka dzięki celowniku fiskusa. Gwiazda znaleźć duże problemy
  • Projekt budżetu na 2019 rok w celu komisji sejmowych
  • Koniec wraz ze zmianą czasu? Komisja Europejska przedstawi propozycję
  • W tą niedzielę zrobisz zakupy. Później długa przerwa

O 9 mld euro powiększył się hiszpański Produkt Krajowy Brutto - podał tamtejszy urząd statystyczny. Podobne wiadomości ma w poniedziałek ogłosić polski Główny Urząd Typowy.

Dziennik "El Pais" pisze powołując się w dane hiszpańskiego urzędu statystycznego, że wpływy z przemytu, prostytucji i handlu narkotykami dodały do PKB owego kraju 9 mld euro.

Ile prostytucja daje polskiej gospodarce? GUS poda wpływy z szarej tereny

Jak liczyć?

Aby oszacować wartość handlu narkotykami urząd statystyczny wziął u dołu uwagę ilość narkotyków przejętych poprzez policję w minionym roku. Analogiczną metodą określono wpływ przemytu na gospodarkę.

Natomiast jeśli chodzi o prostytucję, to szacunki są oparte na liczbie osób pracujących w hiszpańskich domach globalnych, które w tym kraju odrzucić są do pełni nielegalnie ani legalne.

Produkt Krajowy Brutto mierzony nowatorską metodologią będzie miał bezpośredni wpływ na ocenę poniektórych wskaźników ekonomicznych. Wśród wymienionych znajduje się m. in. poziom deficytu publicznego.

Także w Polsce

W poniedziałek Główny Urząd Typowy również zaprezentuje efekty zestawienia wpływu szarej strefy w polski PKB. Na wstępie spodziewanego tygodnia poznamy nie tylko metodologię badania, ale także to, jak w ostatnich czasach wyglądał wpływ m. in. prostytucji, handlu narkotykami i przemytu na krajową gospodarkę.

W poniedziałek GUS zdradzi, jak od 2002 do 2013 roku wypatrywał wpływ szarej strefy, służące do której należy m. in. prostytucja na polski PKB.

Dobra wiadomość

Szacuje się, że wartość szarej strefy jest określana dzięki 16 mld złotych rocznie. Ekonomiści zwracają uwagę, hdy zwiększenie PKB o zyski z nierządu czy produkcji narkotyków i handlu nimi, to dobra wiadomość na rzecz rządu, który zamierza zmniejszyć deficyt finansów publicznych powyżej 3 proc. PKB przy przyszłym roku.

Czesi kupują polski węgiel. Na naszym portalu taniej i pewniej Informacje