EBC skupi papiery krajów eurolandu. Przełom w walce spośród kryzysem?  Informacje

Temat: Unia walczy z kryzysem euro

  • Eurogrupa naciska na Ateny
  • Portugalczyk nowym szefem eurogrupy
  • Polska dużo dalej za Niemcami. Wysokie różnice w sile tych popularnych gospodarek
  • EBC i KE: Polska nie jest gotowa do przyjęcia wspólnej waluty
  • Grecja znów straszy. "Nie będziemy w stanie doprowadzić do realizacji kolejnej płatności"

W ramach walki z kryzysem i ratowania wspólnej waluty EBC będzie bez ograniczeń skupował krajowe obligacje na temat terminie zapadalności do kilku lat - zapowiedział prezes Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi. Szef EBC zapowiedział jednak, że program wykupu obligacji obwarowany będzie surowymi warunkami.

Program skupowania na rynku wtórnym obligacji krajów południa strefy €, zwłaszcza Hiszpanii i Włoch, ma służyć obniżeniu rekordowych kosztów obsługi długów tychże dwóch państw i poprawić sytuację całej strefy euro. EBC będzie publikował cotygodniowe i comiesięczne sprawozdania wraz z zakupów. - EBC sprawi wszystko, by zachować €, euro jest nieodwracalne - powiedział szef Europejskiego Agencji bankowej Centralnego Mario Draghi. EBC będzie także publikował cotygodniowe i comiesięczne sprawozdania wraz z zakupów. Ma mieć na rynku taki sam status jak inne podmioty kupujące papiery dłużne krajów, co oznacza, że bank centralny strefy euro będzie tak samo narażony na ewentualne szkody.

Będą "niestandardowe działania". Spadki na giełdach

Trzeba spełnić warunki

Program skupu obligacji o nazwie Outright Monetary Transactions (OMT) będzie jednak obwarowany surowymi warunkami. Kraje zainteresowane wykupem swoich obligacji najpierw są musiały wystąpić o pomoc z funduszu ratunkowego gwoli krajów strefy euro a mianowicie EFSF lub EMS. Wówczas oznacza zobowiązanie się do odwiedzenia reform i poddanie kontroli partnerów ze strefy euro i Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Dopiero po takich decyzjach do akcji może zainterweniować EBC. Draghi ostrzegł także, że jeśli kraj odstąpi od realizacji przyjętej strategii gospodarczej, to EBC zostanie mógł zaprzestać skupowania dokumentów.

Szef Bundesbanku ostrzega EBC

Prezes dodał, hdy na czwartkowym posiedzeniu Rady Prezesów EBC był jeden głos przeciwko decyzji na temat skupowaniu obligacji krajów, lecz większość z 23 członków rady EBC wspiera projekt. Zdecydowanie przeciwko skupowaniu obligacji przez EBC protestował uprzednio prezes niemieckiego Bundesbanku Jens Weidmann. Jego zdaniem, takie rozwiązanie państwa członkowskie UE mogą się uzależnić od pomocy europejskiego banku centralnego zamiast reformować swoje gospodarki.

Decyzję EBC wsparła Przygotowanie Współpracy Gospodarczej i Wzrostu (OECD), bo jak twierdzą analitycy organizacji kryzys tereny euro stanowi największe ryzyko dla światowej gospodarki. A kryzys ten jest raz za razem poważniejszy. Jak podał dziś Eurostat, czyli unijny urząd statystyczny Produkt Krajowy Brutto w strefie euro przy II kwartale tego roku kalendarzowego spadł o 0, 2 proc wobec I kwartału. Według OECD PKB obliczane rok do roku przy strefie euro spadło w II kwartale 2012 r. o 0, 5 proc. Z kolei EBC oblicza że, gospodarka strefy euro skurczy się o 0, 4 proc. w 2012 r. i wzrośnie tylko o 0, 5 proc. w 2013 roku.

Choć decyzja EBC była spodziewana, to rynki zareagowały pozytywnie. Oprocentowanie hiszpańskich obligacji 10-letnich spadło do 6, 065 proc. a włoskich do 5, 315 proc., zaś główne indeksy madryckiej i mediolańskiej giełdy wzrosły o ok. 3 proc. Także Wall Street i Frankfurt zareagowały zwyżkami.

Deutsche Bank zysk netto przy drugim kwartale 2016 r. wyniósł 20 mln euro