Bitcoiny króla internetowego podziemia na rządowej aukcji  Informacje

Bitcoiny mistrza internetowego podziemia na rządowej aukcji

50 tys. bitcoinów trafiło na aukcję zorganizowaną przez amerykańską agencję federalną United States Marshals Service (USMS) zajmującą się m. in. egzekwowaniem wyroków sądów. Wirtualna waluta, która trafiła pod młotek miała poszlajać się od właściciela Silk Road, czyli internetowej giełdy nielegalnych towarów.

Silk Road (Jedwabny Szlak) jest zwany "narkotykowym Amazonem". Większość przedmiotów, które trafia na aukcje w tym serwisie jest nielegalna. Jednak zakupy przeprowadzane za pomocą Bitcoinów zapewniają kupującym anonimowość. Giełda została zamknięta w październiku 2013 roku. Władze aresztowały też jej właściciela Rossa Ulbrichta. Jednakże po miesiącu internetowy sklep wielkopowierzchniowy znów zaczął działać.

"Jedwabny Szlak" i setki innych portali zamknięte. Poprzez narkotyki, broń i pornografię

Wirtualne miliony

USMC poinformował, że wystawił dzięki aukcji 50 tys. bitcoinów pochodzących z Silk Road. Służby zajęły wirtualną walutę w czasie śledztwa. Kolejną licytację, tym razem 30 tys. bitcoinów o wartości niedaleko 20 mln dolarów przewidziano na 4 grudnia owego roku.

W chwili aresztowania na komputerach przynależących do Rossa Ulbrichta znaleziono ślady ponad 173 tys. bitcoinów. Z tego ponad 144 tys. udało się odzyskać. W ramach ugody właściciel Silk Road zgodził się na sprzedanie jego wirtualnej waluty. Wpływy są przeznaczone na pokrycie możliwych strat i roszczeń według tym, jak sąd ogłosi wyrok. Przed sądem Ulbricht znany on-line jako "Dread Pirate Roberts" odpowie metrów. in. za handel narkotykami.

Kolejna aukcja

Osoby, które chcą kupić postawione na aukcję bitcoiny muszą zarejestrować się na specjalnej stronie www. Na niej muszą złożyć swoją ofertę. O wyniku licytacji zostaną poinformowani 5 grudnia. Wedle zapowiedzi USMC pozostałe zajęte bitcoiny będą licytowane przy najbliższych miesiącach.

Poprzednie blisko 30 tys. bitcoinów, które zostały odzyskane z serwerów Silk Road nabywał na aukcji inwestor Tim Draper. Władze nie ujawniły jaką kwotę uzyskano wraz z sprzedaży.

Czym jest bitcoin?

Bitcoin nie istnieje w formie fizycznej. To cyfrowa waluta, jaka może być używana do przelewów internetowych i w handlu. Bitcoin nie wydaje się być emitowany przez żaden bank centralny lub inny organ władzy.

Cyfrowa waluta bazuje na oprogramowaniu stworzonym kilka lat temu poprzez postać znaną jako Satoshi Nakamoto.

Baryłka ropy za 35 dolarów? «Możliwa jest powtórka krachu z 2009 roku» Surowce