Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa tworzy programy

Agencja Restrukturyzacji jak i również Modernizacji Rolnictwa idzie po komputery

Wydział informatyczny ARMiR otwarto w poniedziałek po Lublinie. „Nie może naprawdę być, że co roku kalendarzowego Agencja nie ma stałości, jeśli chodzi o płatności bezpośrednie (... ) jak i również do tego potrzebny wydaje się być wydział informatyczny” – tłumaczy szef Agencji Daniel Obajtek.

Wydział ma docelowo zatrudniać 100 osób; tej roczne utrzymanie ma pociągać koszty ok. 12 mln zł.

– Jest przemiana zarządzania informatyką w ARiMR, gdzie ta usługa będzie realizowana w ramach firm; w przyszłości koszty pozostaną obniżone i ta wzór od zewnętrznych podmiotów też praktycznie nie będzie występowała, co będzie służyło i rolnikom, i mieszkańcom polskiej wsi – powiedział minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel, w czasie uroczystości otwarcia Wydziału Robienia Oprogramowania i Departamentu Informatyki ARMiR.

Nowy wydział ARiMR ma umożliwić Filii rozwój i modyfikację oprogramowania informatycznego we własnym zakresie, bez konieczności używania ofert zewnętrznych firm informatycznych.

Prezes ARiMR Daniel Obajtek podkreślił, że nowy wydział informatyczny, który będzie stopniowo samodzielnie przejmował do obsługiwania kolejne systemy informatyczne Firm, ma przede wszystkim sprzyjać stabilności w działaniu agencji i zapobiegać m. in. takim sytuacjom, jak zanim rokiem, kiedy system informatyczny związany z dopłatami bezpośrednimi nie był gotowy dzięki czas.

– Nie może tak być, że co roku Agencja nie ma stałości, odnośnie do płatności bezpośrednie. Polski rolnik musi o jednakowej porze zawsze dostać nakłady, bo pod te środki zaciąga kredyty i odmienne zobowiązania. I do tego potrzebny jest wydział informatyczny w Lublinie, przede wszystkim do stabilności – wyjaśnił Obajtek.

Dodał, iż nowy wydział w trakcie dwóch lat przejmie podstawowy układ agencji związany z płatnościami bezpośrednimi, czyli utrzymanie owego systemu oraz modyfikacje. Potem będzie przejmował kolejne, metrów. in. związane z Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich. Podług prezesa przyniesie to ogromne oszczędności.

Jedna roboczo-godzina firmy informatycznej zewnętrznej kosztuje 180 zł. W tym wydziale jedna roboczo-godzina będzie kosztowała 65 zł – zaznaczył Obajtek.

Do końca roku przy nowym wydziale ARiMR posiada być zatrudnionych 30 osób – programistów, inżynierów oprogramowania, analityków i innych fachowców z dziedziny IT. Docelowo ma tu pracować ok. 100 osób. Według szacunków roczny koszt funkcjonowania wydziału w Lublinie wyniesie ok. 12 mln zł.

Obecnie ARiMR związana wydaje się 73 umowami z 30 firmami z branży INFORMATYKĄ. Średnie roczne koszty operowania głównych systemów informatycznych Agencji w latach 2009-2015 wyniosły: utrzymanie - ponad 82 mln zł, a modyfikacje - ponad 43 mln zł.

Najwyższe koszty dotyczą utrzymania, budowy i rozbudowy jednego z głównych systemów informatycznych ARiMR - Systemu Informatycznego Agencji (SIA). W latach 2001-2015 w ten cel ARiMR zawarła umowy na ponad jednej, 64 mld zł. Po 2014 r. koszty powiązane z utrzymaniem SIA wyniosły ponad 54 mln złotych, a w 2015 r. - ponad 37 mln zł.

Obajtek podkreślił, że wydział informatyczny Firm powstał w Lublinie, gdyż tutaj są uniwersytety, które kształcą informatyków, ale też - zgodnie z założeniami polityki rozwoju regionalnego a mianowicie aby służył on wzmacnianiu tego ośrodka w Naszym narodzie wschodniej.

Tagi: rolnictwo komputery Komentując korzystasz wraz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obligatoryjne na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Dzięki jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Wystarczy aktywny żal

PROMOCJI Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI znał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilkunastu zatrudnionych. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

Afera KNF. Pełne nagranie rozmowy Chrzanowskiego z Czarneckim