Temat: Rząd PiS

  • 300 oraz w nowej odsłonie. "Większa pewność co do swoim ciągłego funkcjonowania"
  • Rząd wycofał się z kontrowersyjnego planu. Będzie inna propozycja
  • Cztery śmigłowce za ponad 1, 6 miliarda. "Wzmocnią doniośle nasze siły zbrojne"
  • Podatki, opłaty, akcyza. Rząd dzierży plan na dodatkowe miliardy
  • Zmiany w PIT, lecz z warunkami

Program Dobry start wpisał się na stałe w politykę rodzinną rządu i zostanie kontynuowany w następnych czasach - zapowiedziała minister dzinki, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Jak poinformował "Dziennik Gazeta Prawna" program ma być gwarantowany ustawą.

Zgodnie z ustaleniami "DGP", zmiany jeszcze przy tym tygodniu osobiście ogłosi premier Mateusz Morawiecki. Nad projektem ustawy już manipuluje Ministerstwo Rodziny, Pracy jak i również Polityki Społecznej.

"Sejm ma ją przyjąć nadal przed wakacjami, bo jednej lipca rodzice będą potrafili składać wnioski o pieniądze na wyprawkę szkolną na kolejny rok" - czytamy w gazecie.

To istotna różnica, ponieważ zaświadczania z programu w przeszłym roku były wypłacane na bazie rozporządzenia Rady Ministrów. Nie było zatem wcale pewne, że Dobry start będzie kontynuowany w kolejnych czasach. Tymczasem wprowadzenie świadczenia ustawą zapewni mu stabilność finansową. Podobnie jak w wypadku innego sztandarowego programu - Rodzina 500 plus.

Troska o 300 dodatkowo to "zagrywka pod wybory"

Prezydent podpisał budżet dzięki 2019 dwanaście miesięcy

Według prasa periodyczna, dla premiera wpisanie systemu Dobry start na solidne do polskiego prawa to priorytet, a zarazem realizacja obietnic złożonych w ubiegłym roku w ramach tak zwanym. piątki Morawieckiego.

Zdaniem opozycji to zagrywka pod decyzje. - Chodzi o to, żeby przed wyborami utworzyć wrażenie, że będzie to coś nowego, choć po rzeczywistości będzie to dawanie drugi raz tego danego - wskazała w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" poseł Marzena Okła-Drewnowicz wraz z PO-KO.

- Ustawa ma gwarantować, że każda następna partia, która wygra wybory, nie będzie mogła tak łatwo zrezygnować wraz z dofinansowania wyprawek - oceniła Agnieszka Ścigaj z Kukiz'15.

Koszt realizacji systemu to około 1, czterech mld zł rocznie. Finansowanie wyprawki zapisano w ustawie budżetowej na 2019 rok.

Dobry start "będzie kontynuowany"

Po raz pierwszy program Dobry start opanował uczniów rozpoczynających rok szkolny 2018/2019. Przyznawanie i zapłatę świadczenia realizowały gminy, a w przypadku dzieci zamieszczonych w pieczy zastępczej – powiaty. W ramach programu przysługiwała wyprawka szkolna po wysokości 300 zł.

Rząd szykuje rewolucję w 500 plus. "Jaka to będzie kwota, lada moment się dowiemy"

Pieniądze przysługiwały niezależnie od zysku na rozpoczynające rok szkolny w szkole dzieci służące do ukończenia 18. roku życia lub 20. roku istnienia w razie kontynuowania rozpoczętej przed ukończeniem 18 latek nauki w danej uczelni. W sytuacji dzieci niepełnosprawnych uczących się w szkole świadczenie przysługuje do ukończenia 24. roku życia (niezależnie od momentu daty rozpoczęcia nauki po szkole).

Minister Rafalska w rozmowie z PAP podkreśliła, że Dobry start wpisał się na stałe w politykę rodzinną rządu i będzie kontynuowany w kolejnych latach.

Zaznaczyła, hdy program nie posiadał charakteru wsparcia socjalnej - każdy uczeń mógł z niego skorzystać. a mianowicie Bardzo trudny dla rodzin jest zawsze okres powakacyjny, kumulują się spore koszty związane z wyposażeniem uczniów do szkoły i oczywiście to był ten naczelny cel programu. To, co jest ważne, on odrzucić miał charakteru programu socjalnego, bo nie stosowano w tym miejscu żadnego kryterium dochodowego, a więc każdy uczeń miał możliwość z niego skorzystać - podkreśliła Rafalska.

Jak dodała, program cieszył się dużym zainteresowaniem i skorzystało tu około 3, 1-wszą mln rodzin i przeszło 4, 4 mln pociechy.