Autobusy miejskie. Ursus walczy wraz z Solarisem

Mieszkańcy miast pojadą ursusami. Solaris ma konkurencję

Ursus znany z produkowaniu ciągników, wygrał przetarg w dostawę nowych autobusów elektrycznych dla Warszawy. To może okazać się rywal dla popularnych solarisów. Tymczasem Solaris, zdobył nagrodę za najlepszy autobus miejski roku w międzynarodowym konkursie.

Producent autobusów Ursus wygrał przetarg na dostawę pojazdów dla przedsiębiorstw komunikacyjnych w Warszawie. To pozostały sukces firmy - zamówienie złożyły także władze Torunia. Lubelska firma dostarczy dzięki stołeczne ulice 10 autobusów o napędzie elektrycznym.

Głównym kryterium przy doborze firmy była oferowana cena. Ursus zaproponował 24, 96 mln zł, podczas wówczas gdy kontrkandydat do wygranej, Solaris, o 1, 5 mln zł więcej. W wypadku Torunia spółka z Lublina również zaproponowała korzystniejszą koszty za dostawę 5 nowych pojazdów.

Morawiecki wspiera fabryce. "Otwiera się dla nas zupełnie nowy rynek"

Polska spółka

Ursus sprzedaje swoje produkty po kilkudziesięciu krajach. głownie ciągniki ale też właśnie autokary. Niedawno spółka otworzyła przedstawicielstwo w Iranie.

Otworzyliśmy tam nasze biuro, które nie tylko zajmuje się traktorami i maszynami rolniczymi, ale również autobusami. W tamtym miejscu też po latach sankcji będzie duże zapotrzebowanie na wymianę taboru i różne rozwiązania dotyczące transportu publicznego, czy małych samochodów elektrycznych - powiedział prezes Ursusa Karol Zarajczyk.

Ursus to spółka z tylko polskim kapitałem; posiada obecnie trzy fabryki produkcyjne w Polsce: w Dobrym Mieście k. Olsztyna, w Opalenicy k. Poznania i najbardziej liczną w Lublinie

Naprawdę wygląda nowy samochód elektryczny od Ursusa

Prestiż wstaje

Tymczasem to Solaris Bus & Coach odebrał po środę w Hanowerze nagrodę za najlepszy autobus metropolitarny roku. Solaris Urbino dwunastu electric zdobył tytuł „Bus of the Year 2017” jako pierwszy w relacji pojazd bateryjny.

Wielkopolska spółka jest pierwszym naszym producentem, który zdobył wówczas wyróżnienie. Wręczenie statuetki gwoli najlepszego autobusu odbyło się w trakcie odbywających się w Niemczech targów samochodów użytkowych IAA.

- Ta prestiżowa nagroda wówczas ważny komunikat dla naszych obecnych i potencjalnych odbiorców. Umacnia nas w przekonaniu, że wybraliśmy dobry nurt rozwoju, zaś autobusy nasze to droga którą pójdzie Europa – powiedział wiceprezes zarządu spółki Solaris Bus & Coach Dariusz Michalak.

Popyt z zagranicy

Solaris produkuje autobusy bateryjne od 2011 roku. Do tego czasu dostarczył ich już niedaleko 80 zarówno do polskich, oraz zagranicznych odbiorców.

- Ten rok anonsuje się rekordowo jeśli idzie o liczbę sprzedanych pojazdów elektrycznych i może osiągnąć poziom nawet 50 sztuk. Wygraliśmy przetarg na dostawę 16 elektrycznych autobusów do odwiedzenia Jaworzna. To samo miasteczko ogłosiło kolejne postępowanie dzięki 6 elektrobusów, gdzie nasza oferta także jest najkorzystniejsza. W ostatnich dniach W krakowie ogłosił także zwycięzcę przetargu na dostawę 20 autobusów elektrycznych. Został nim także Solaris. Rozmawiamy o zbytu kolejnych elektrycznych autobusów m. in. odbiorcom w Holandii, Niemczech i Włoszech – powiedział Michalak.

Solaris wygrał milionowy przetarg. Ekologiczne autobusy pojadą na południe

Wiceprezes Solarisa przyznał, że koszt zakupu samochodu elektrycznego wciąż jest znacząco wyższy niż autobusu z napędem konwencjonalnym, ale zdecydowanie niższe są jego koszty eksploatacyjne.

Solaris Bus & Coach S. Natomiast. jest producentem autobusów miastowych Solaris Urbino, trolejbusów Solaris Trollino, autobusów międzymiastowych Solaris InterUrbino, autobusów specjalnych, oraz tramwajów Solaris Tramino. Od czasu 1996 roku firma wytworzyła ponad 14 tys. pojazdów, które jeżdżą po trasach 30 krajów w więcej niż 600 miastach. Zatrudnia dwóch, 3 tys. osób w Polsce i blisko pięć stów osób w swoich zagranicznych oddziałach.