Do końca lipca otwarte okno transferowe OFE-ZUS

Temat: Związkowcy protestują przeciwko reformie emerytalnej

  • Ogromne różnice między emeryturami pań i mężczyzn. Raport ZUS
  • Dodatkowe 3, 7 tysiąca złotych co miesiąc z ZUS. Trzeba spełnić pewien warunek
  • Rewolucja dla przyszłych emerytów. Jest nowa edycja rządowego programu
  • Podwyżki gwoli emerytów i rencistów. Rząd szykuje duże zmiany
  • "Finansowa kara za rozwód". Rozwiązanie rządu w sprawie emerytur

Do końca lipca można zdecydować, czy część naszej składki na polisa społeczne trafi do Otwartych Funduszy Emerytalnych, czy stanie się przekazywana całkowicie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. 31 lipca zamyka się okno transferowe, czyli okres na podjęcie decyzji.

Wnioski po Platformie Usług Elektronicznych ZUS można składać do 31 lipca do końca dnia, możemy go przekazać osobiście w ZUS, wykorzystać "zusomaty" do kupienia przez dwadzieścia cztery godziny na dobę w większych placówkach ZUS lub przesłać pocztą na adres miejscowego oddziału. Zestawione po 31 lipca nie będą uwzględnione.

Kto nie musi?

Lawinowo rośnie liczba propozycji pracy. A za nimi pensje

Deklaracji nie tworzą osoby, które do ukończenia wieku emerytalnego mają dziesięciu lub mniej lat. ZUS zgodnie z ustawą nie zaakceptować odprowadzania ich składek do OFE, a fundusze zaczynają stopniowy transfer środków wraz z OFE do ZUS zgodnie z tzw. regułą suwaka.

Do ZUS trafia co miech 12, 22 proc. wynagrodzenia, pozostała część składki w ubezpieczenie społeczne - siedmiu, 3 proc. w wypadku wyboru ewidencjonowania składki przy całości na subkoncie po ZUS jest zapisywane na indywidualnym koncie emerytalnym. Przy wyborze OFE na osobliwym koncie w ZUS pozostanie zapisane 4, 38 proc., a do funduszu zostanie przekazane 2, 92 proc.

Pierwszy raz

Tzw. okienko transferowe, które jednej kwietnia zostało otwarte na raz pierwszy od trzech lat, pozwala zmienić już dokonany wybór - zdecydować, czy 2, 92 proc. składki na ubezpieczenie społeczne od naszych wynagrodzeń trafi do ZUS, bądź poniższa część składki trafi do odwiedzenia Otwartego Funduszu Emerytalnego.

Osoby rozpoczynające pracę od razu decydują, czy pragną, aby część ich składki emerytalnej była przekazywana do OFE, a reszta była ewidencjonowana w ZUS. Jeśli nie zawrą umowy spośród OFE w pierwszych miesiącach zatrudnienia, składki emerytalne pozostaną trafiały w całości do odwiedzenia ZUS. Zmienić to pozostaną mogły na ogólnych zasadach - podczas kolejnych okienek transferowych.

Następne otwór okienny transferowe za cztery lata - od 1 kwietnia do 31 lipca 2020 r.

Chińskie giełdy - reakcja w wojnę handlową Trumpa - 2 lipca 2018