Baltic Pipe. PGNiG może uczestniczyć w polsko-norweskim projekcie

Norweski gaz może popłynąć w krajowej sieci. I zastąpić ów z Gazpromu

- PGNiG nie wyklucza, że może brać udział przy finansowaniu ostatniego odcinka norweskiego w ramach projektu połączenia programów gazowych między Polską natomiast Norwegią - poinformował Piotr Woźniak, prezes gazowej spółki. Dodał, że PGNiG zależy na połączeniu przez Danię albo obok Danii.

PGNiG zakończyło audyt otwarcia. Zawiadomienia do prokuratury

- Być może PGNiG będzie uczestniczyć w finansowaniu na ostatnim odcinku norweskim. Jesteśmy w dodatku przygotowani - powiedział Woźniak podczas kongresu Eco Energy Summit 2016.

- Zależy naszej firmie na połączeniu przez Danię albo obok Danii. Zechciałbym podkreślić, że naszym zamysłem są złoża norweskie - dodał.

Norweskie złoża gazu

Jak poinformował Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. kluczowej infrastruktury energetycznej, do końca roku ma być gotowe studium wykonalności całości planu.

- Są 3 warianty przebiegu połączenia wraz z złożami norweskimi, więc zostanie duży wachlarz kosztów i możliwości - powiedział w środę Woźniak.

Jego zdaniem realne jest ukończenie projektu do 2022 roku. - Od strony komercyjnej, dystrybucyjnej jesteśmy przygotowani chociażby wcześniej - dodał, zaznaczając, że przy tego typu lokatach utrudnieniem są regulacje środowiskowe i budowlane.

Woźniak: decyzja na temat wypłacie nagród w EurPolGazie podjęta jednomyślnie z Rosjanami

Ważna inwestycja

Projekt polega na połączeniu złóż norweskich z duńskim systemem gazowym, a stamtąd podmorskim gazociągiem Baltic Pipe z Polską. Polska chce, by nowe połączenie ruszyło w 2022 r., a więc wówczas, gdy skończy się długoterminowy kontrakt z Gazpromem (kontrakt jamalski). Gazociąg ma posiadać przepustowość 10 mld metrów sześc.

PGNiG ma na szelfie norweskim udziały w 19 koncesjach, spośród których uzyskuje rocznie w porządku. 0, 5 mld m sześc węglowodorów, a podług ostatnich zapowiedzi władz firmy, w 2022 r. chce uzyskiwać ich między dwa a 2, 5 mld m sześc.

Bez zmian w zarządzie

Tymczasem Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej poinformował:

- Nie zaakceptować widzę potrzeb zmian przy zarządzie PGNiG. W mnogości spółek sektora energetycznego zamykają się kadencje zarządu jak i również będą rozstrzygane konkursy a mianowicie wyjaśnił w środę.

PGNiG odwołało w przeszłym miesiącu posiedzenie rady nadzorczej zaplanowane na 30 września. Według informacji mediów RN PGNiG miała się wtenczas zająć sprawą wypłaty nagród z zysku za 2015 r. w polsko-rosyjskiej korporacji zarządzającej polskim odcinkiem gazociągu jamalskiego, EuropolGaz.

300 plus może być zapewniane ustawą. Rząd wspiera troszczy sie o Dobry Start