Fitch podwyższył szacunek dynamiki PKB Polski

Temat: Gospodarka

  • Podatki, opłaty, akcyza. Rząd ma plan na dodatkowe miliardy
  • Polska gospodarka pod spodem lupą amerykańskiej agencji. Wydaje się decyzja
  • "Szansa dla polskich przedsiębiorców". Premier o obietnicy szefa chińskiego rządu
  • "Około 20 miliardów" na start. Wicepremier: pieniądze są zabezpieczone
  • Miliardy na obietnice PiS-u jeszcze w tym r.. Finansowanie "tajemnicą minister finansów"

Agencja ratingowa Fitch podwyższyła swoje prognozy dla Polski na 2017 rok. Prognozuje, że gospodarka urośnie o 4 procent. Wcześniejsze szacunki mówiły o wzroście na poziomie 3, trzy procent.

Agencja powtórzyła opinię, że wzrost napięć na linii Polska-UE pewnie nie wpłynie na strukturę polskiej gospodarki.

Żółwie tempo rozmów o brexicie. Brytyjscy ministrowie sfrustrowani

Przyśpieszenie wzrostu

"Fitch prognozuje, że wzrost PKB Naszego kraju przyspieszy do 4, 0 proc. w 2017 r., po wyższym od wymagań wzroście o 3, dziewięć proc. rdr w II kw. 2017 r. (... ). Konsumpcja korzysta wraz z silnego rynku pracy (stopa bezrobocia w lipcu wyniosła 4, 8 proc. ), solidnego wzrostu płac (+6, 6 proc. rdr po sierpniu) oraz większych transferów do rodzin" - napisano w raporcie.

"Przyspieszenie wydatkowania funduszy unijnych po II poł. 2017 r., jak sugeruje znaczny wzrost produkcji budowlanej w sierpniu (+23, 5 proc. rdr), zwiększy inwestycje. Agencja prognozuje negatywną kontrybucję popytu zewnętrznego w 2017 r. w sytuacji, gdy szybko rosnący popyt wewnętrzny zwiększa import" - dodano.

Spowolnienie

Fitch spodziewa się lekkiego wyhamowania wzrostu gospodarczego do odwiedzenia 3, 2 proc. na rok w 2018 i 2019 r., z uwagi na efekty bazowe i stopniowe zacieśnienie polityki monetarnej, zaczynając od 2018 r.

Jako główne ryzyko "w górę" dla prognoz wskazano potencjalne wyższe od oczekiwań wydatkowanie funduszy unijnych.

Głównym ryzykiem "w dół" dla prognoz według filii jest niższy od wymagań popyt zewnętrzny.

"Podwyższona niepewność wokół polityki biznesowej od zmiany politycznej w 2015 r. również być może ograniczać perspektyw dla inwestycji" - podano.

Fitch podtrzymał wcześniejszą opinię, hdy nie spodziewa się, aby wzrost napięć między Polską an UE miał przystępny wpływ na polską gospodarkę w krótkim terminie.

"Jednocześnie, jeżeli (napięcia a mianowicie red. ) doprowadzą do odwiedzenia zmian w alokacji kapitałów dla kraju w następnym cyklu budżetowym UE (2021-2027), mogłoby to obniżyć wzrost gospodarczy po 2020 r. " - napisano po raporcie.

Wskaźniki ekonomiczne w górę. To może mieć wpływ na wielkość rat pożyczek

Inflacja

Fitch pozostawił bez zmian szacunki ścieżki inflacji jak i również stóp procentowych. Agencja wypatruje, że inflacja w Naszym kraju na koniec 2017 r. wyniesie 1, 8 proc. Na koniec 2018 r. i 2019 r. dynamika wzrostu cen ma wynieść wobec 2, 3 proc.

Analitycy agencji spodziewają się braku zmian stóp procentowych w Polsce w 2017 r. (1, pięć proc. na końcu roku). Do końca przyszłego roku oczekują wzrostu stopy referencyjnej do 2, 5 proc., zaś do końca 2019 r. do 3, 0 proc. poprzednio.

Agencja Fitch potwierdziła w lipcu długoterminowy rating Polski na poziomie "A minus". Perspektywa ratingu jest stabilna. Kolejny przegląd zdolności kredytowej Polski przez Fitch zaplanowano na 8 grudnia.

100 mln zł dla prekursorskich polskich marek