Temat: Rosja

  • Wielka inwestycja Gazpromu. Rozpoczęto układanie rur dzięki rosyjskich wodach
  • Spór dookoła Nord Stream 2. Publikatory: Gazprom grozi Danii pozwem
  • Chińska inicjatywa budzi zastrzeżeń. Lagarde wezwała do ostrożności
  • Wrzucił monety do silnika "na szczęście". Pasażer dostał słony rachunek
  • "Kommiersant": UE i Niemcy zyskują nowe narzędzie nacisku na Gazprom

Chiny są skończone pomóc Rosji w razie potrzeby, ale wierzymy, iż Moskwa może przezwyciężyć bieżące problemy gospodarcze - rzekł cytowany przez "China Daily" chiński minister spraw cudzoziemskich Wang Yi.

W tym roku rubel osłabił się już o 45 proc. w stosunku do dolara, a gwałtowny zmniejszenie kursu rosyjskiej waluty posiada miejsce od początku ub. tygodnia - we wtorek za 1 dolara należy było płacić 100 rubli, a za euro 80 rubli. Prezydent Władimir Putin na czwartkowej konferencji prasowej nie chciał nazywać aktualnej sytuacji wprost kryzysem jak i również zaznaczył, że rubel przy końcu wróci do wzory.

Miedwiediew: Rosja będzie samowystarczalna. Polacy zdołali rozwiązać problem jabłek. Zaś my nie możemy?

Przyjaciół trzech

Wang, podczas narady prasowej w weekend mówił, że "Rosja ma wiedzę jak pokonać trudności". a mianowicie Ale jeżeli strona rosyjska tego potrzebuje, zapewnimy do niej niezbędną pomoc - dodał minister i przypominał, hdy oba kraje konsekwentnie się wspierają.

Z transportu chiński minister handlu zaproponował w weekend większe użycie chińskiej waluty w regulowaniu handlu z Rosją. Ma to - według faceta - zapewnić bezpieczniejszą i niezawodną wymianę handlową po obliczu osłabiającego się rubla.

Chiny i Rosja mają ścisłe powiązania dyplomatyczne i gospodarcze, zwłaszcza po sektorze energetycznym. W pierwszych III kwartałach tego r. chiński eksport do Rosji wzrósł o 10, pięć proc. an import na temat 2, 9 proc. w zależności od z tym samym okresem 2013 roku. Wartość całego handlu wyniosła prawie 70, 8 mld dolarów.

Pekin poinformował w ub. tygodniu, że bacznie nadzoruje kurs rubla, ale nie zauważył znaczącego wpływu na transgranicznych przepływach kapitałowych.