Andrej Babisz będzie rządził Czechami  Ze świata

Temat: Czechy

  • Czechy: bakterie salmonelli w polskim mięsie drobiowym
  • Polskie mięso pod czeskim nadzorem. Komisja Europejska wspomina o zasadach
  • "Salmonella przy wołowinie z Polski". Czeski minister zapowiada kontrole
  • Prawny spór o Krecika. "Chciałam nadal cieszyć dzieci"
  • Zielone światło od premiera. Odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu dla czeskich Kościołów są opodatkowane

Andrej Babisz zostanie nowym premierem Czech. Polityk jest przedsiębiorcą jak i również multimiliarderem. Jego majątek szacowany jest na 88 milionów koron czeskich, czyli 14 miliardów złotych, co przynosi mu drugą lokatę przy zestawieniu najbogatszych Czechów. To znaczy, że jest bogatszy od czasu prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa.

Andrej Babisz jest liderem centroprawicowego TAK, partii, która z niedaleko 20-procentową przewagą nad kolejnym ugrupowaniem wygrała wybory do odwiedzenia czeskiej Izby Poselskiej. Podług wstępnych wyników, podanych w sobotę późnym wieczorem przez Czeski Urząd Statystyczny według przeliczeniu wszystkich głosów, wsad ta zdobyła 29, sześć proc. poparcia.

Drugie miejsce zajęła Obywatelska Partia Demokratyczna (ODS) z poparciem 11, 3 proc., natomiast trzecie - Piraci (10, 8 proc). Frekwencja wyborcza wyniosła 60, 84 proc.

Produkty po Polsce gorsze niż dzięki Zachodzie. "Niedopuszczalne"

W niedzielę prezydent Czech Milosz Zeman zapowiedział, że zamierza mianować Andreja Babisza nowym premierem.

Były wicepremier

Założone w 2011 roku jako Fabuła Niezadowolonych Obywateli ugrupowanie NA PEWNO utrzymuje charakter ruchu protestu. Babisz głosi, że "państwo powinno być zarządzane faktycznie jak firma".

Babisz, który dzięki swej wieloletniej działalności biznesowej zajmuje kolejne miejsce na liście najbogatszych obywateli Republiki Czeskiej, ustąpił w maju ze posady wicepremiera i szefa resortu finansów. Uczynił to pod naciskiem premiera Bohuslava Sobotki, oskarżającego go o domniemane nadużycia podatkowe.

Izba Poselska 6 września wyraźną większością głosów uchyliła nietykalność zasiadającego w niej Babisza, o co wystąpiła prokuratura w związku z toczącym się przeciwko niemu śledztwem. Miliarder twierdzi, że operowania prokuratury motywowane są politycznie.

Chiny zapewniają Rosję o wsparciu. «Jeśli Moskwa będzie tego potrzebowała» Ze świata