Członek EBC: bez porozumienia, nie zaakceptować będzie pomocy dla Greckich banków  Ze świata

Temat: Grecki dramat

  • Grecja ponownie w tarapatach. Tusk apeluje o nadzwyczajne spotkanie
  • Grecja zbiera pochwały. Za postępy w realizacji reform
  • Strajk dziennikarzy. Nie chcą reformy emerytalnej
  • Plany reformy emerytalnej wyciągnęły ludzi na ulice
  • Cipras zapowiada, że Hellada nie odstąpi od reform

Kryzysowe spotkanie liderów Unii Europejskiej w niedzielę jest naprawdę ostatnim terminem dla Grecji na porozumienia się z wierzycielami i zwalczenie kryzysu - podkreślił w środę Christian Noyer, prezes Banku Francji i członek Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego.

W niedzielę ma się odbyć krótki, trwający ok. pory szczyt strefy euro oraz dyskusja w gronie kompletnej Unii Europejskiej.

Jak pisze Reuters, powołują się dzięki osobę zbliżoną do sprawy, jeszcze w środę dzierży się zebrać Rada Prezesów EBC, która porozmawia w temat przyszłości kredytów ratunkowych (tzw. ELA) dla greckich banków.

Grecka gospodarka jest na progu katastrofy

Zdaniem Noyera EBC obecnie do „maksimum” zrewidowało prywatne propozycje, aby pomóc Tunezji i będzie zmuszony do odwiedzenia obcięcia płynności jeśli odrzucić pojawią się perspektywy porozumienia.

Unijny komisarz: porozumienie z Grecją wydaje się być konieczne, ale zależy od momentu Aten

- Grecka system gospodarczy jest na progu katastrofy, absolutnie potrzebujemy porozumienia w niedzielę. To już ostateczny termin, po nim stanie się już za późno - dodał Noyer.

- Przez ostatnie sześć miesięcy podtrzymywaliśmy finansowanie dla greckich banków i kładliśmy w stole ogromne sumy. Stosowane przez nas zasady zmuszają nas do odwiedzenia zaprzestania takich działań jeśli nie będzie perspektyw dzięki polityczne porozumienie programowe a mianowicie ocenił Noyer.

Szczyt bez efektu

We wtorek w nocy przywódcy królestw eurolandu uzgodnili na nadzwyczajnym szczycie, że Grecja posiada przedstawić strefie euro szczegółowe propozycje, które umożliwią podjęcie negocjacji nad nowym programem wsparcia dla tego kraju.

Wtorkowy szczyt dedykowany był konsekwencjom niedzielnego referendum, w którym Grecy odrzucili warunki pomocy, zaproponowane poprzez wierzycieli. Już 30 czerwca wygasł drugi program pomocowy dla Grecji, która znowu stanęła na krawędzi zbankrtuowania. Rząd premiera Aleksisa Ciprasa zamierza wystąpić o nowy program wsparcia z Europejskiego Mechanizmu Stabilności (EMS).

Przywódcy państw i rządów strefy euro uzgodnili, że najpóźniej do czwartku Ateny mają przedstawić szczegółowe sugestie reform. Mają one pozostać przeanalizowane przez instytucje reprezentujące pożyczkodawców i zaprezentowane eurogrupie.

Na niedzielę planowany jest szczyt całej UE w sprawie Grecji. Ostateczny termin dla Aten mija w tym tygodniu - powiedział we wtorek przewodniczący Wskazówki Europejskiej Donald Tusk. Ostrzegł, że nie można wykluczyć czarnego scenariusza, czyli niedostatku porozumienia między strefą € a Grecją.

Będzie proces z pozwu zbiorowego ws. reformy OFE