Brexit. Komisja Europejska przygotowuje się do scenariusza bez dokumenty urzędowe  Ze świata

Temat: Wielka Brytania - Unia europejska Europejska

  • Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję"
  • Koniec gorszych produktów dla Młodych polaków? "Podejrzewam, że niewiele się zmieni"
  • Tani jak Kowalski. Eurostat porównał koszty robocie w Unii
  • Unia szykuje rewolucję w przepisach. Dziesięć zakazanych produktów
  • Bruksela nałożyła karę na General Electric. "Dokładne informacje są niezbędne"

Komisja Europejska poinformowała w środę, że zdecydowała się przyspieszyć przygotowania do odwiedzenia scenariusza braku umowy wraz z Londynem w sprawie brexitu. Wielka Brytania ma zaniechać Unię Europejską za stu dni.

Biorąc pod spodem uwagę utrzymującą się po Uk niepewność, związaną z ratyfikacją umowy rozwodowej a także zeszłotygodniowy apel unijnych liderów w tej kwestii, Komisja Europejska rozpoczęła w środę wdrażanie planu działań na wypadek braku umowy z Londynem.

Dlatego przedstawiła szereg krótkoterminowych środków, posiadających na celu ograniczenie zakłóceń na przykład w usługach skarbowych, ruchu lotniczym, kontrolach granicznych i celnych czy gospodarki w przypadku, gdyby Wielka Brytania opuściła w marcu Wspólnotę bez umowy.

Środki zaproponowane przez Komisję są musiały zostać zaakceptowane poprzez Parlament Europejski i dwudziestu siedmiu krajów pozostających w UE, żeby weszły w żywot do 29 marca 2019 roku.

Ograniczenie szkód

Ma to możliwie maksymalnie ograniczyć szkody w UE spowodowane brakiem umowy i chronić interesy Wspólnoty. Są one miały charakter chwilowy i ograniczony zakres oraz będą przyjmowane przez UE jednostronnie.

"Batalion brexitu" na każde żądanie. Londyn szykuje się w brak porozumienia

Komisja zaprezentowała w szczególności dwie propozycje, które pozwolą uniknąć całkowitego przerwania ruchu lotniczego między UE a Zjednoczonym Królestwem. Rozchodzi w tym przypadku o czasowe rękojmia, przez 12 miesięcy, świadczenia niektórych usług lotniczych pomiędzy Zjednoczonym Królestwem an UE oraz przedłużenia na sezon dziewięciu miesięcy ważności poniektórych licencji w zakresie chronienia lotniczego.

Komisja przyjęła również propozycję rozporządzenia w sprawie zezwolenia podmiotom spośród Wielkiej Brytanii na chwilowy, 9-miesięczny, przewóz towarów do odwiedzenia UE, pod warunkiem, hdy Zjednoczone Królestwo przyzna unijnym drogowym przewoźnikom towarów równoważne prawa.

W sprawy unijnej polityki klimatycznej KE chce, aby ewentualny "twardy" brexit nie wpłynął dzięki funkcjonowanie systemu handlu emisjami. Dlatego zaproponowała tymczasowe zawieszenie dla Zjednoczonego Królestwa przydziału bezpłatnych uprawnień do emisji, sprzedaży na aukcji oraz wymiany międzynarodowych jednostek emisji ze skutkiem od 1-wszą stycznia 2019 roku.

Prawa obywateli

KE poinformowała też w środę, że zachęca państwa członkowskie do odwiedzenia przyjęcia przychylnego podejścia do odwiedzenia praw brytyjskich obywateli po UE z zastrzeżeniem odwzajemnienia takiego podejścia przez Zjednoczone Królestwo.

Zdaniem Brukseli państwa członkowskie powinny przyjąć środki w celu przyrzeczenia, że obywatele Wielkiej Brytanii legalnie przebywający w UE w dniu wystąpienia ze Wspólnoty byli nadal uznawani za legalnych rezydentów.

Komisja przyjęła już konkluzja dotyczący rozporządzenia, zgodnie z jakim obywatele Zjednoczonego Królestwa istnieją zwolnieni z obowiązku wizowego, pod warunkiem, że wszelcy obywatele UE są zwolnieni z obowiązku wizowego przy Zjednoczonym Królestwie.

W odniesieniu do koordynacji narzędzi zabezpieczenia społecznego Komisja uważa za konieczne, aby państwa członkowskie podjęły wszelkie dopuszczalne kroki w celu zagwarantowania pewności prawa i opieki praw nabytych przez obywateli "27" i obywateli Zjednoczonego Królestwa, którzy skorzystali spośród prawa do swobodnego przesuwania się przed 30 marca 2019 roku.

Brexit bez porozumienia

Tusk na temat brexicie. "Musimy wykluczyć jawnie ponownie negocjacji"

O wzmożeniu przygotowań na wypadek wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bez porozumienia zdecydował we wtorek również brytyjski rząd.

Rzecznik premier Theresy May tłumaczył, że "osiągnięto ten moment, w którym trzeba wywyższyć poziom przygotowań", wdrażając tworzone w ostatnich miesiącach plany, które dotychczas nie dawny jeszcze stosowane.

- Rząd zgodził się też na przekazanie firmom zaleceń, aby zadbały o to, żeby były odpowiednio przyrządzane (na taki scenariusz a mianowicie red. ), i wdrożyły - wedle własnej oceny - swoje plany na wypadek bezumownego wyjścia (z UE) - powiedział.

- Obywatele także powinny być przygotowani - prawidłowo z technicznymi ogłoszeniami zaprezentowanymi latem oraz bardziej szczegółowymi poradami, które będziemy publikowali w nadchodzących tygodniach a mianowicie dodał.

Dotychczas umieszzczono 126 dokumentów poświęconych realnym konsekwencjom wyjścia ze Wspólnoty bez porozumienia.

Ministrowie zdecydowali także o zwiększeniu alokacji budżetowej, z jakiej finansowane są przygotowania dzięki wypadek załamania się negocjacji z UE, do rekordowego poziomu 4 miliardów funtów. Jak ujawniono, przygotowania do takiego scenariusza prowadzone istnieją w ramach 320 różnorodnych projektów, które mają zagwarantować, że Wielka Brytania zostanie w stanie sprostać każdej sytuacji.

Wielka Brytania powinna opuścić Wspólnotę 29 marca 2019 roku.

Baryłka ropy za 35 dolarów? «Możliwa jest powtórka krachu z 2009 roku» Surowce